Nebezpečné šelmy za humnami
Región
ABRAHÁM/NAHÁČ – Možno to už nebude dlho trvať a aj u nás v Malých Karpatoch sa objaví postrach - medveď. Možno sa dostane až k Bratislave. Poľovníci alarmujú. Táto šelma je premnožená.
Medveď. Znie to nepravdepodobne, ale možno ho onedlho stretnú aj turisti v Malých Karpatoch. Foto: Vladimír Kampf
Poľovnícka sezóna je v plnom prúde. Kým na jednej strane nášho regiónu v revíroch Poľovníckeho združenia Dudváh v Abraháme sa boria s nedostatkom hlavného zdroja ich príjmov, na druhej strane môžeme čakať príchod našej najväčšej šelmy. V Abraháme majú najmä srnčiu zver, bažanty, jarabice, prepelice, kačky a zajace. Od roku 2000 sa im podarilo uloviť aj šesť diviakov, čo je na miestne pomery rarita. Prvého ulovil Vladimír Kopáčik. „To si nepamätajú ani starí ľudia, že by tu bol diviak,“ hovorí.
Mokrý rok spôsobil podmočenie nakladených vajíčok a následne nízky stav bažantov, ktoré poľovnícke združenie odchytáva a cez sprostredkovateľa vyváža živé na zazverenie do revírov v Taliansku a Francúzsku, kde si túto zver už totálne zdecimovali. Okrem bažantov vyvážali Abrahámčania aj zajace. „O ich odchyte v súčasnosti uvažujeme,“ dodáva ďalší poľovník z Gabriel Kollár.
Slovensko už má najväčšiu hustotu výskytu medveďov na svete. „Staré vytláčajú mladé do nových revírov. Podľa mňa je ich nadmerná ochrana časovaná bomba,“ myslí si naháčsky rodák a tvorca televíznej relácie o prírode Halali Alojz Kaššák. V našich končinách je pre medveďa lepšia prístupnosť potravinových zdrojov. Videli ho už pri Novom meste nad Váhom. „Mladé medvede sa boja starých teritoriálnych kusov. Hľadajú si životný priestor. Inak by nemali dôvod odchádzať do lokalít, kde už ohrozujú aj ľudí a kde by sme ich najradšej nevideli.“ Je možné, že po zimnom spánku budú mackovia ďalej objavovať nové teritóriá.
Do revíru v Malženiciach a v okolí prichádzajú zasa menšie šelmy, ako je napríklad psík medvedíkovitý. Zo svojej pôvodnej domoviny v oblastiach východnej Ázie sa k nám tlačí okľukou cez Rusko, Bielorusko, Poľsko a územie Českej republiky. Škody pôsobí najmä na malých zvieratách od zeme po koruny stromov
26. 12. 2010 09:10