Šťastný koniec únosu sedemmesačnej Natálky

Retro

Šťastný koniec únosu sedemmesačnej Natálky

Trnavský hlas číslo 10. vyšiel 6. marca 1991. Jednou z hlavných udalostí bola prvá pracovná porada prednostov okresných a obvodných úradov Západoslovenského kraja a Bratislavy, ponuka prekladov textov z angličtiny, francúzštiny a nemčiny v okresnej knižnici a oznam, že Bytové hospodárstvo v Trnave zrušilo funkciu domovníkov.

V priebehu vari troch sekúnd pod rukami pracovníčok vznikne z naváženého cesta rožok – ten hľadaný z Cífera. Toto umenie ovláda Daniela Hinčeková a Monika Babicová. Robia ich s pekárom Rastislavom Lukáčom. Snímka: R. Selický

 

Príbeh ako z hororu, aj keď so šťastným koncom, o únose trvajúcom pätnásť minút, vyvoláva aj po rokoch zimomriavky. V piatok 22. februára v obchodnom dome Jednota ukradla neznáma osoba kočík so sedemmesačnou Natálkou. Operatívnym zásahom polícia chytila páchateľku pri Horných Baštách do pätnástich minút od nahlásenia udalosti. „Po zadržaní žena, ktorá viedla kočík a dieťa ukradla, vypovedala, že konala na popud Rómov. Za únos mala dostať 3500 korún. Dieťa malo byť vyvezené za koruny či doláre do zahraničia a zneužité k inej trestnej činnosti. Traja z podozrievaných organizátorov sú v súčasnosti vo väzbe. Iba na margo celej veci. Páchateľka bola od malička vychovávaná v detských domovoch. Možno i to spôsobilo, že nemá citu... Inak by takúto vec nemohla urobiť.“


Aj dražby sa začali
Poslednú februárovú sobotu sa konali vo veľkej zasadacej sieni okresného úradu dražby predajní a prevádzok služieb. Členovia okresnej privatizačnej komisie na čele s predsedom Ing. Tomečkom sledovali priebeh dražby. „Presne o 10.00 h sa ocitol symbol dražobných procedúr – kladivko - v rukách hlavného licitátora Juraja Dudáka. Zvučný úder na stôl odštartoval dražbu.“ Do dražby vstúpil stánok tabaku v Parku Janka Kráľa a predajňa potravín Zdroj na Puškinovom námestí v Trnave. „Dôležité je, že malá privatizácia odštartovala a isto-iste prinesie sviežu konkurenciu v prospech skvalitnenia služieb v obchode a u spotrebiteľov.“

 

Domoss, jedna z prvých súkromných predajní v Piešťanoch. Snímka: šg


Hydinári popremýšľali
Prijali podanú ruku a chopili sa šance. Západoslovenské hydinárske závody využili priestory cíferského kaštieľa, kúpili linku pre pekárenskú výrobu od francúzskej firmy Bongard. Vo vlastnej predajni ponúkali čerstvé bagety a slané, rascové a makové rožteky. „Krstené sú poctivou robotou. Majster pekár Marián Káčer nám povedal: ´V jednej zmene urobíme 1900 rožkov a 900 bagiet. V súčasnosti ich dodávame do našej predajne na Trojičnom námestí, ale i do bufetu pri vrátnici ZHZ v Cíferi. Nemôžem zamlčať jednu vec. Som vzdelaný pre inú profesiu. Do tejto som sa však vpravil. Naučil som sa robiť chlebík, rožky a som tomu rád.´ S pýchou ukázal pán majster pekár na stroje, ktoré jemu i pekárom v ďalšej zmene naozaj robia radosť. Bodaj by nie. Digitálny systém v troch blokoch linky vytvára klimatizáciu pre kysnutie cesta, jeho zrenie i pečenie. Prosto, popremýšľali.“ V roku 2007 po 52 rokoch prevádzky Hydina Cífer skončila pre stratovosť prepustením 230 zamestnancov.

 

Trnava patrí medzi najstaršie slovenské mestá. Karikatúra: M. Krištofík


Sneh záchranca
„Beloba februárového snehu nepotešila len poľnohospodárov. Biela perina okrem vlahy priniesla i teplo výhonkom obilia. Verme, že krehké stebielka chlebovej pšenice i kŕmneho jačmeňa nevymrzli. Už nečakaná vrstva snehu iste spôsobila veľkú radosť tým, ktorí majú na starosti čistotu mesta Trnavy (ale snáď aj ostatných miest v okrese). Biela pokrývka totiž milosrdne schovala všakovakú špinu, neporiadok na sídliskách, parkoch na prielukách (napr. oproti trnavským kasárňam, v priestore pred skladmi domácich potrieb, povedľa neobývaných domcov, volajúcich po asanácii). Prichodí jar. Verme, že i keď marec ani apríl nevyhlásime za mesiac čistoty či jarného upratovania, všetci zainteresovaní na čistote mesta urobia maximum, aby starobylá Trnava už konečne ukázala krajšiu, čistejšiu tvár. Lebo na jar svätý Peter poriadnou dávkou snehu už akiste neposlúži.“ Aj vám sa zdá, že keď opadol po mesiaci sneh, je všetko akési špinavé? Aj po dvadsiatich rokoch?

JÚLIA KAMPFOVÁ

10. 03. 2011 17:37

Ďalšie z kategórie Retro

Pálffy chcel vrátiť kaštieľ

Pálffy chcel vrátiť kaštieľ

Články o vrcholiacich stužkových a blížiacich sa Vianociach, ktoré v Trnavskom hlase z 12. decembra 1990 nechýbali, umocňovali v ľuďoch povznesenú náladu. Vydrží vám však, keď musíte riešiť každodenné problémy?

19.12. 2010, 10:38

Automobilové závody na likvidáciu

Automobilové závody na likvidáciu

V Prahe na Letenskej ulici pred sídlom federálneho ministerstva financií zatarasilo cestu desať vozidiel Škoda 1203 z trnavskej fabriky. Trnavský hlas číslo 9 vyšiel 27. februára 1991 a hneď šokoval: TAZ-ka zablokovala ministerstvo.

03.03. 2011, 19:17

Ako by sme žili medzi vlkmi

Ako by sme žili medzi vlkmi

Prvé číslo Trnavského hlasu v novom roku vyšlo 2. januára 1991. Prednosta Okresného úradu Arpád Matejka vo svojom prejave na titulnej strane zhodnotil, čo uplynulý rok dal a čo vzal.

26.12. 2010, 20:36

Regály zívali prázdnotou

Regály zívali prázdnotou

Trnavský hlas, ktorý vyšiel 16. januára 1991, sa na prvej strane venoval energiám – jadrovej aj tepelnej. V médiách sa objavili správy o kontaminácii rádioaktívnych látok v toku Dudváhu, Váhu i o úniku izotopov do ovzdušia.

21.01. 2011, 11:12