Recept: Cibuľová mňamka od gurmánov

Recepty

Cibuľová mňamka od gurmánov

Názov cibuľová polievka neznie príliš lákavo, no keď sa k nemu pridá slovo francúzska, hneď nadobudne gurmánsky rozmer. A veru je to tak. So správnymi prísadami premeníte zopár cibúľ na delikatesu.

Typickú chuť dávajú polievke biele víno, tymian a skaramelizovaný cukor. Foto: Caty

 

Recept nie je môj vlastný, ale je to taký mix z viacerých receptov na túto polievku, ktorý mi najviac vyhovuje a chutí.
Maslo a trochu olivového oleja rozpustíme v hrnci a opražíme na tom tri menšie alebo dve väčšie cibule pokrájané na tenšie kolieska. Po chvíli pridáme kryštálový cukor, asi dve PL, a miešame, kým cibuľa nezhnedne vďaka skaramelizovanému cukru. Zasypeme hladkou múkou, rozmiešame a dolejeme studenou vodou. A teraz to dôležité – ochucovanie. Jedna alebo 1,5 kocky zeleninového bujónu, ale vraj môže byť aj mäsový, podľa chuti dosoliť, pridať čierne mleté korenie a tymian. Prilejeme aj jedno až dve deci suchého bieleho vína, myslím, že nemusí byť francúzske :). V niektorých receptoch je namiesto toho písané poldeci koňaku. Ak máte odvahu, vyskúšajte.
Dôležitou súčasťou polievky je opečený chlieb alebo bageta a tvrdý syr nastrúhaný na ňom. Ja to zvyknem robiť aj tak, že zvlášť dám opečený chlebík nakrájaný na kocky a zvlášť o niečo menšie kocôčky syra, napríklad eidamu. Ten sa v polievke krásne ťahá.
A môžeme servírovať. Polievka by mala byť jemne sladká a voňavá, vďaka tymianu. Tomu hovorím veľa muziky za málo peňazí. Bon appétit!
 

23. 03. 2011 00:00

Ďalšie z kategórie Recepty

Punč, z ktorého budete šťastní a veselí

Punč, z ktorého budete šťastní a veselí

Na varenom víne sa toho nedá veľa pokaziť, aj keď experti sa nájdu. Horšie je to s punčom. Niektorí tento názov zneužívajú pre víno zmiešané s čajom, v lepšom prípade s džúsom, alebo postupujú dobre, ale zaklincujú to jahodovým či čerešňovým sirupom, ktorý všetko prebije.

20.12. 2010, 08:02

Suši dolnozemských Slovákov

Suši dolnozemských Slovákov

Nebudem sa hádať. Viem, že podobné jedlo varia Maďari a aj Poliaci. Ani u nás to nie je neznáma pochúťka. Jedno je však isté. U dolnozemských Slovákov je to skrátka nepredstaviteľná súčasť jednoduchých, a aj slávnostných obedov a večerí. Môže byť len predjedlom alebo aj hlavným jedlom. Poliaci mu hovoria holúbky (golubki), Slováci v Rumunsku zasa zakrúcaná kapusta a tí v Srbskej Vojvodine mu vravia v miestnom jazyku sarma.

06.01. 2011, 10:33

Schönovo kura na mede

Schönovo kura na mede

Fakt, ten Jožko Schön sa nám stále vracia do myšlienok. Beňo Škreko robil na jeho počesť hubársku ligu, mne občas chýba aj v kuchyni. Veď rád varil a delil sa o dobré recepty. Napríklad také jeho kura na mede sme si obľúbili na prvý šup.

15.02. 2011, 00:00

Vegetariánske mäsové pomyslenie

Vegetariánske mäsové pomyslenie

Aj vegetarián dostane raz za čas chuť na niečo, čo vyzerá ako jedlo z tanierov mäsožravcov. Čo potom? Ja som si naposledy kúpila sójový polotovar s názvom Sójové stejky.

20.12. 2010, 09:27