V Dechticiach si prisámbohu nedali ani hlt! Fašiangy a niečo na zahriatie
Reportáže
To zasa bude nespokojných. Nebude sa im páčiť, že práve ich obce sú tu vykreslené ako dediny opilcov. Pijatikou nás ponúkali všade. A nedajbože, aby to tak nebolo. Veď čo by to bolo za fašiangy bez chľastu a poriadnej bujarosti.
Chlapci v Nižnej predviedli skupinový tanec. Foto: Michal Hlavatovič
Nejakí ďalší nespokojní si len vzdychnú, že tradične najveselšie obdobie roka už nie je tým, čím bývalo. Všetko sa mení. Niektoré dediny s tradíciami skončili nadobro, v iných dožívajú a niekde sa nájde blázon, ktorý presvedčí ďalších, že fašiangy musia byť, aby všetci nepomreli od nudy.
Trebárs sprievod v Nižnej stihne za jeden deň prejsť celou dedinou a vytancovať každého, kto mu príde do cesty. V Dechticiach to stíhajú za dva dni a Chtelničania tancujú tri dni. Tí si nechávajú všetko na poslednú chvíľu tak, aby boli do stredy hotoví.
Dobrá hudba parí k zábave. Vedia to aj v Nižnej. Foto: Michal Hlavatovič
Nižná
Lokše a poldecák museli byť. Bez tejto kombinácie by to tu nešlo. Chlapci si pochvaľovali domáce produkty. Tu sa im ušiel repák, tam slivka... Všetci sa zhodli, že tá najlepšie zohriala.
Hrať sa na baránkov božích a zúfalo zatĺkať vidiecky folklór pálenia domáceho alkoholu v zakázaných páleniciach by bolo smiešne. Samozrejme, že existuje. Žiadny zákon ho nevykorenil. Ľudia majú k dispozícii aj oficiálne pálenice, z ktorých si štát upíja nekresťanskú daň. Ti vynaliezavejší, ktorým sa nechce pokúšať čerta, už prišli na lacnejšie riešenie. Kvas vozia do páleníc za hranicami v Maďarsku, kde im vydestilujú lahodnú ohnivú vodu na kvalitnejších zariadeniach. Znalci tvrdia, že sa tam oplatí merať cestu.
Po Nižnej chodil približne dvadsaťhlavý fašiangový sprievod.
Dechtickí muzikanti smútočnou piesňou rozplakali divákov. Foto: Michal Hlavatovič
Dechtice
Privítali nás tu milo. Kapela hrala. Vraj, či sme zasa prišli napísať, že práve tu sú najväčší ožrani... Z davu sa ozvalo zopár nadávok. Urobme teda všetkým pokrytcom radosť a v duchu fašiangového bláznovstva a prekrúcania napíšme o Dechtičanoch toto: Aj v tejto malebnej dedinke si pracujúci aj nepracujúci pripomenuli zašlú slávu fašiangov. Do ulíc vyslali sprievod. Milí chlapci čakali od prívetivých občanov len šálky horúceho čaju so sirupom, ktorý im pripomínal školu, kopu intenzívneho učenia a času, stráveného nad knihami. V obci Dechtice nikto nepije, nie sú tu žiadne nelegálne pálenice a všade je veľmi čisto. Všetci si pochvaľujú, ako hlboko je v nich zakorenený folklór, ktorému sa oddávajú vo voľných chvíľach po tom, ako sú ochotní celé dni pracovať v prospech nás všetkých úplne zadarmo.
Hádam sa z tohto textu dotyční už nepokakajú, aj keď je to riadna sprostosť.
Chlapcom, ktorým opísanie udalostí tak, ako sú, neprekáža, príde isto táto formulácia smiešna. Potešili sa, že budú v novinách a že dobré šišky a obložené chlebíky mohli zapiť... Jasné, že nealkom! :-D
V Dechticach dva dni trúbili po dedine. Foto: Michal Hlavatovič
V Dolnom Dubovom dávali pred alkoholom prednosť šiškám. Foto: Michal Hlavatovič
Dolné Dubové
Tu nás vítali s nadšením. Bolo vidno na prvý pohľad, že sa na rozdiel od čajíčkarov z Dechtíc nadájajú inými tekutinami. Bolo veselo a divoko, ako sa na poriadne fašiangy patrí. Príjemné bolo najmä to, že v Dolnom Dubovom boli v presile krásne dievčatá v krojoch. Chlapci mali masky. Jednou z najkurióznejších bol policajt, ktorý reálne riadil dopravu. Aj tu sa nám síce Barborka oficiálne vyjadrila, že pili iba minerálku... Ale! Každého, koho stretli, riadne vytancovali.
Na otázku, odkiaľ teda berú toľko energie, nám prišla jasná odpoveď: Z fašiangovej zabíjačky. O tú sa paradoxne nepostarali družstevníci, ale Poľovné združenie Jastrab Dolné Dubové. Ktovie, či bola tá sviňa strelená.
Dolnodubovčanom spestrila sviatok zabíjačka. Foto: Michal Hlavatovič
Kátlovce
Smutné. Na rozdiel od Dolného Dubového tu tradícia zvädla. Zo všetkých zvykov im zostalo len pochovávanie basy. Ujo Fero nám povedal: „Ešte pred tromi rokmi mládenci chodievali po dedine. Škoda, už sa im nechce.“ Spolu s Ferom veríme, že nie je všetko stratené a nájde sa niekto, kto ostatných opije nadšením a aspoň ten sprievod obnovia. Možno bude niekomu inšpiráciou oživiť fašiangy v takom duchu, v akom sa niesli stáročia. Zábava, chľast, bujarosť, masky a kopa príjemného života.
Jaslovské Bohunice. Tancovalo sa všade, kde bolo miesto. Foto: Michal Hlavatovič
Jaslovské Bohunice
Boli masky, muzika a aj dobrá pálenka. Sprievodom sa niesla ľudová múdrosť, že najlepšie je alkohol zajedať šiškami. Človek vraj potom viac znesie a vládze. Možno na tom bude čosi pravdy. V Jaslovských Bohuniciach vládali dosť.
Aj v Jaslovských Bohuniciach fašiangový sprievod zbieral šisky. Foto: Michal Hlavatovič
Chtelničania tancovali tri dni a stále im bolo veselo. Foto: Michal Hlavatovič
Chtelnica
Fašiangová superveľmoc na sever od Trnavy sa nedala zahanbiť ani tento rok. Chýr, ako tunajší obyvatelia doslova žijú fašiangami sa nesie do ďaleka. Hádam už aj do Bratislavy sa dostal. Tu tiež tancujú a pijú, ale ani tu to nie je v prvom rade o chľaste.
Návštevníka prekvapí, koľko ľudí vychádza do ulíc, v ktorých sa ozýva výskot dievčat. Po každom tanci sa chlapci rozbehnú za nimi. Vyzerá to, že len tak, pre srandu, ale niektorí z nich sa priznali, že si na ne bežia siahnuť. To si inokedy nemôžu dovoliť. A tak tu fašiangy plnia jeden zo svojich pôvodných účelov. :-D
V utorok o polnoci pochovali basu. Bol to vážny funus. Niektorí tento sviatok berú až tak poctivo, že si na neho v práci odkladajú dovolenky. Veď, akoby to bolo, keby koniec fašiangu odflákali. Vo vopred dohodnutých domoch sa sprievod zastaví na dlhšie, aby si odpočinul a nabral nové sily. „Pijeme väčšinou len domáce a borovičku,“ zasmial sa Lukáš.
Ján Galbo hostil sprievod vo svojej garáži. Teraz v nej nemal auto, ale stoly s jedlom. Chlebíčky, šišky, guláš... A niečo na zahriatie.
Chtelnica. Pohostenie u pána Jána, otca dvoch šabľovníkov. Foto: Michal Hlavatovič
FRIDO VAJS
Pobúrenú reakciu na túto reportáž nájdete TU.
11. 03. 2011 07:53