Pomocná ruka slovenskému futbalu prichádza zo súkromného sektora
FC Spartak Trnava
Futbalové kluby môžu získať veľkú finančnú injekciu. Do obehu sa dostane až 300 tisíc eur. Mužstvá zo západného Slovenska sa môžu uchádzať o prostriedky z grantovej schémy Západoslovenskej energetiky, člena skupiny E.ON.
Rodinný futbal láka aj ženy. Foto: e.on
Spoločnosť oznámila, že aj tento rok podporí budovanie infraštruktúry a skvalitnenie futbalového prostredia, podporí rodinné podujatia a plnohodnotné trávenie voľného času, venovať sa chce rozvíjaniu najmladších vekových kategórií. Novinkou oproti minulému roku je snaha o zvýšenie kvality a motivácie trénerov prípraviek U7 – U11. „Minulý rok sme investovali hlavne od infraštruktúry štadiónov, aby tam mohli tráviť voľný čas celé rodiny. Tento rok sa chceme od infraštruktúry posunúť k rozvoju ľudí, ktorí pracujú vo futbale,“ uviedol riaditeľ divízie financií a vnútorných služieb ZSE Rastislav Jamrich.
Ponúkajú osemtisíc eur
O grant môžu požiadať školy (základné, stredné i vysoké), samosprávy a športové kluby (telovýchovné jednoty, mestské, miestne). Celkovo prerozdelia tristotisíc eur, maximálna čiastka pre nového žiadateľa je stanovená na osemtisíc eur, pre corgoňligové kluby 40 tisíc eur. Pravda, nejde o plné financovanie, minimálne 20 percent čiastky doloží žiadateľ z vlastných zdrojov. „Ani euro nesmie byť nesprávne použité. Máme na tento účel kontrolné mechanizmy. Ak žiadateľ poruší pravidlá, z ďalšej hry o podporu vypadne. Naša vízia podpory znie na tri roky, verím však, že ide len o začiatok,“ poznamenal Jamrich.
Vlani sa o grant úšpešne uchádzalo 54 žiadateľov, ktorí na základe predložených projektov získali podporu až do výšky 40 tisíc eur. Okrem corgoňligistov si takto infraštruktúru štadiónov oživili napríklad aj v Cíferi (umelé osvetlenie), Dechticiach (umelé zavlažovanie), Trebaticiach (rekonštrukcia tribúny) či Hlohovci (malá tribúnka pre divákov). „Vnímam iniciatívu ZSE ako pomocnú ruku. Veľmi ma teší, že je tu konečne projekt, na ktorý sa dá nadviazať. Teším sa na spoluprácu,“ poznamenal prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik.
Zelená mládeži
Prvý muž slovenského futbalu zároveň predstavil aj projekt Školský majster Slovenska, ktorý spustia od nového školského roku. „Bude to turnaj dvanásťročných chlapcov a dievčat. Prihlásiť sa budú môcť všetky školy, vyhodnotíme majstrov okresu, kraja a víťazi sa stretnú v boji o majstra Slovenska na ligovom štadióne, rozhodovať im budú naši medzinárodní rozhodcovia,“ uviedol Kováčik.
Zástupcovia ZSE deklarovali, že od nového ročníka sa stanú oficiálnym partnerom ligy všetkých futbalových prípraviek v bratislavskom a západoslovenskom regióne (U9 – U11). Tzv. ZSE talent liga momentálne počíta 55 družstiev. „Chceme pomôcť najmä športovým oblečením a materiálnym vybavením družstiev,“ zaznelo z úst predstaviteľov ZSE. K projektu sa pripojí aj spoločnosť Alpine Pro a Respect Sport.
Ako na to?
Podať žiadosť o grant je potrebné najneskôr do 21. apríla prostredníctvom webového portálu www.zse.sk/kontakt/sponzorstvo alebo na adrese www.rodinnyfutbal.sk. Konzultácie k projektu si možno dohodnúť u administratóra projektu – Respect Sport cez rodinnyfutbal@respect-slovakia.sk
Termínovník:
- 21. apríl – uzávierka príjmania žiadostí o grant
- do 6. mája – vyhodnotenie projektov
- 10. máj – zverejnenie výsledkov
- 23. máj – čerpanie prostriedkov (prvá splátka grantu, 80 percent sumy)
- máj – november – realizácia projektu
- 30. november – uzávierka pre záverečné správy grantistov, druhá splátka grantu (20 percent sumy)
V Piešťanoch na štadióne vznikla miestnosť pre deti financovaná z prostriedkov z projektu. Foto: e.on
Na Slávii chcú umelú trávu
Pilotný projekt Rodinného futbalu realizovala spoločnosť Západoslovenská energetika cez trnavský Spartak. Výsledkom spolupráce je rodinný sektor na východnej tribúne, pravidelné podujatie rodinný futbal a postupne sa zvyšujúci komfort na futbalovom štadióne. Trnavčania chcú využiť aj tohtoročnú grantovú schému a pripravujú ďalšie projekty. „V tejto sezóne by sme radi naďalej skvalitňovali pocit pohodlia v rodinnom sektore. Chceme, aby sa jeho návštevníci cítili dobre a užívali si pobyt na štadióne. Pokúsime sa vylepšovať infraštruktúru športovísk, chceli by sme skvalitniť závlahový systém na ihrisku v areáli Slávie. Radi by sme naštartovali budovanie novej plochy s umelou trávou na Slávii. To ale nepôjde bez podpory ďalších subjektov. Okrem toho chceme nadviazať aj na doterajšie vzdelávanie trénerov,“ priblížil svoje predstavy člen predstavenstva Spartaka Dušan Guľáš.
Projekt ZSE si pochvaľujú i v Senici. „Do mládeže investujeme veľké finančné prostriedky, klub bez dobrej mládeže môže fungovať iba krátkodobo. Získané prostriedky sme neriešili výstavbou zariadenia na štadióne, značku E.ON sme stotožnili s deťmi. Postavili sme novú halu, kde organizujeme mnohé mládežnícke turnaje. Naše juniorské tímy hrajú zápasy s kvalitnými súpermi, v Poľsku si napríklad zmerali sily s Tottenhamom Hotspurs alebo Benficou Lisabon. Radi by sme spravili veľké podujatie, kam pozveme mládežnícke družstvá Lechu Poznaň, Dinama Minsk či Sparty Praha,“ uviedol prezident FK Senica Viktor Blažek.
15. 03. 2011 00:23