Dejiny nepoznačené ideológiou

Spoločnosť

Dejiny nepoznačené ideológiou

TRNAVA – Prvé veľké dejiny mesta symbolicky rozposlali minulý štvrtok do sveta. Pracovalo na nich pätnásť autorov niekoľko rokov. S vydaním dva roky meškali, ale čakať sa oplatilo. Prvý zväzok má viac ako šesťsto strán a prináša všetko nové, čo sa podarilo doteraz o histórii Trnavy zistiť až po rok 1945.

Hlavní zostavovatelia publikácie Ján Roháč a Jozef Šimončič. Foto: Rasťo Piovarči

 

Editorom publikácie je profesor Jozef Šimončič, redaktorom Ján Roháč. Obaja už pracovali na dejinách, ktoré vyšli v roku 1988. „Už vtedy sme urobili maximum. Všetky texty, obrázky a fotografie museli prejsť kontrolou. Inak to nešlo. Preto sme chceli pripraviť opravené dejiny,“ vysvetľuje profesor Šimončič. Autori sa tentoraz už nemuseli držať žiadnej ideológie a voľnú ruku mali aj v bádaní. Najmä archeológovia počas zostavovania Dejín Trnavy prinášali neustále nové poznatky. „Našli sme stopy z doby rímskej aj z 6. a 7. storočia či Veľkej Moravy, ktoré sme doteraz nemali zdokumentované. Čaká na nás ešte toho veľa,“ hovorí archeológ Jozef Urminský. Na slávnostnom uvedení knihy do života zahral divadelný súbor Disk niekoľko ukážok zo zlomových okamihov Trnavy. Od kráľovských výsad až po založenie univerzity a jej presťahovanie do Budína.
Už v minulosti vzniklo niekoľko pokusov o zachytenie histórie mesta. Po prvý raz sa o to pokúsil Matej Bel, neskôr jeden z trnavských farárov. Niektorí Trnavčania si dodnes uchovávajú ako poklad vo svojich knižniciach dielko z roku 1938. Dva týždne po vydaní sa stalo politicky nepohodlným a putovalo do skladov. Predávalo sa ilegálne. Bolo to krátko po Mníchovskej dohode, kedy prestalo existovať Československo. „Na jednej zo strán bola fotografia Beneša s Masarykom,“ hovorí profesor Šimončič.
Nové dejiny Trnavy vyšli v náklade 2800 výtlačkov. Prvý podpísal primátor Štefan Bošnák a symbolicky poputoval z Malého Ríma do Veľkého.

26. 12. 2010 09:42

Ďalšie z kategórie Spoločnosť

Knižnica ostane bez kníh

HLOHOVEC – Knižnica musí v tomto roku opäť bojovať o každú knihu. Mesto jej totiž vo svojom rozpočte nevyčlenilo na nákup nových publikácií takmer žiadne peniaze. Kultúrna inštitúcia podľa jej riaditeľky tak stráca svoje hlavné poslanie vzdelávať ľudí.

06.01. 2011, 22:17

Vyklikali opravu hodín na katedrále

Trnava sa stala víťazom súťaže Poklady môjho srdca, ktorú vyhlásila Nadácia Všeobecnej úverovej banky (VÚB). V rámci nej nominovala VÚB dvanásť historických pamiatok Slovenska, pričom tie, ktoré získajú najviac hlasov, sa rozhodla zo svojich zdrojov zrekonštruovať. Ľudia mohli za pamiatky svojho regiónu hlasovať prostredníctvom internetu, hodinám na vežiach Katedrály svätého Jána Krstiteľa dalo svoj hlas 4234 priaznivcov.

26.12. 2010, 10:16

VIDEO: Základy čipky za tri hodiny, potom celoživotné zdokonaľovanie

VIDEO: Základy čipky za tri hodiny, potom celoživotné zdokonaľovanie

TRNAVA – Hoci krajské mesto svoju vlastnú čipku nemá, v Trnave už pätnásť rokov pôsobí klub paličkárok. Svoju prácu členky prezentovali v sobotu v Západoslovenskom múzeu v rámci úvodnej časti celoročného podujatia Škola ľudového remesla.

28.02. 2011, 14:18

Najviac zaujala Trnavčanka

Najviac zaujala Trnavčanka

Trnavský kraj má svoju historicky prvú titul Miss. V trnavskom hoteli Holiday Inn ju v odborná porota vybrala spomedzi dvanástich finalistiek počas slávnostného galaprogramu. Najviac hlasov získala 20-ročná Trnavčanka Katarína Rezbáriková.

23.12. 2010, 12:40