Viac než kostol

Tipy na výlet

Viac než kostol

Toho, kto sa k nej dostane po prvý raz, prekvapí, že kdesi v malom mestečku na Záhorí stojí bazilika s takým veľkým významom pre slovenských kresťanov. Trochu rozpakov a po nich dúšok histórie.

Honosné priestory jedného z najvýznamnejších kostolov Slovenska. Foto: Vladimír Kampf

Život Šaštína-Stráží je úzko spätý s národnou svätyňou bazilikou minor Sedembolestnej Panny Márie, hlavnej patrónky Slovenska. Baziliku postavili k jej úcte a jej soška dominuje hlavnému chrámovému oltáru. S prácami na výkopoch začali v roku 1736. Stavali ju podľa plánov architekta a Pavlinskeho kňaza Mateja Vépiho. Jeho veľkolepé návrhy však museli pre finančné problémy zredukovať. V roku 1756 bol interiér chrámu z väčšej časti hotový, v svätyni začal pracovať maliar Jozef J. Chamant. V roku 1765 umiestnili do veží zvony. V roku 1813 opravovali hlavné priečelie a neskôr aj strechu. Ďalšie rozsiahle vynovenia pokračovali v roku 1987.

Veľký kostol v malom mestečku na Záhorí. Foto: Vladimír Kampf


Iba pápež
Napriek tomu, že hovoríme o šaštínskom chráme ako o bazilike od samého začiatku jej výstavby, naozaj sa ňou stala až v roku 1964. V tom čase uplynulo štyristo rokov odvtedy, čo Angela Bakičová sľúbila, že dá zhotoviť sochu Sedembolestnej a hneď aj sľub splnila. Baziliku môže vyhlásiť iba pápež. Pre veriacich však ňou bola oveľa skôr, čo dokladajú aj písomné zmienky. Aspoň tak hovorili svojmu milovanému kostolu.
Slovo bazilika v starovekom Ríme označovalo tržnicu alebo súdnu sieň na hlavnom námestí. Z Wikipedie sa dozvedám: „Bazilika je pojem, ktorý sa vzťahuje v kanonickom práve a liturgii na základe formálneho zvolenia či nepamätného zvyku na niektoré významné kostoly z dôvodov, ktoré nie sú jednoznačne definované. Baziliky možno deliť na väčšie či patriarchálne (basilicae maiores) a menšie (basilicae minores). Kresťania nechceli využívať pohanské svätyne a stavať si podobné, preto si prispôsobili grécku baziliku. Od stredoveku bolo označenie bazilika priznávané tiež svätyniam ako čestný titul udeľovaný niektorým kostolom, spravidla tým, ktoré boli sídlom vyššieho cirkevného hodnostára, napríklad biskupa alebo pápežského legáta. Titul veľká bazilika (basilica maior) je rezervovaný pre vlastné kostoly pápeža s pápežským trónom, malá bazilika (basilica minor) pre ostatné.“

História sa tu na pútnika valí z každej strany. Foto: Vladimír Kampf


Hra svetiel
Dnes je kláštor a bazilika v správe saleziánskej rehole. Počas rôznych pútí, napríklad na Slávnosť zoslania Ducha Svätého počas Turíc a Slávnosť Panny Márie Sedembolestnej 15. septembra, mesto a baziliku navštívia desiatky tisíc pútnikov. Tí, samozrejme, prichádzajú aj počas celého roka, a to nie len zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Špecifikom je púť zamilovaných 14. februára. Január je pokojný mesiac, kedy si môžete vychutnať historické klenoty a cítiť sa v chráme a priľahlých priestoroch tak trochu ako v rozprávke. Vonku mráz, vo vnútri chlad, parí sa vám od úst, duchovno a zvláštne šero je tu všade po celý rok. To šero mi vždy trochu prekážalo. Čakal som ohúrenie a prišlo akési pochmúrno. Pre optické zjasnenie priestoru by si najmä hlavná loď zaslúžila pohrať sa so svetlami, ktoré by obyčajným smrteľníkom dovolili viac si vychutnať jedinečný priestor.
Bazilika je úzko spätá so sochou Sedembolestnej Panny Márie z roku 1564, ktorej uctievanie láskavo povolil arcibiskup Imrich Esterházy v roku 1732. Vyzdvihol tým neskorogotickú prácu neznámeho autora niekde z podunajska. Je umiestnená na neskorobarokovom oltári a stala sa základom pre šaštínsky typ piet.

Titul Basilica minor majú na Slovensku aj tieto ďalšie kostoly:
Bazilika Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore v Levoči
Bazilika svätého Emeráma v Nitre
Bazilika Nanebovzatia presvätej Bohorodičky v Ľutine
Bazilika Navštívenia Panny Márie na Starých Horách
Bazilika Povýšenia svätého Kríža v Kežmarku
Bazilika svätého Egídia v Bardejove
Bazilika Narodenia Preblahoslavenej Panny Márie v Rajeckej Lesnej
Bazilika Narodenia Panny Márie vo Vranove nad Topľou
Dóm sv. Mikuláša v Trnave

Ako sa tam dostať:
Z Trnavy cestou na Senicu a ďalej na Kúty. V Šaštíne – Strážoch na veľkej križovatke k bazilike. Chrám vidno už z diaľky. Nezablúdite. Dostať sa k nej dá z Trnavy aj vlakom smerujúcim až do Kútov.

31. 12. 2010 11:02

Ďalšie z kategórie Tipy na výlet

Stuhleck so zárukou snehu bez čakania

Stuhleck so zárukou snehu bez čakania

Nikdy mi naša trnavská rovina neprekáža viac ako v zime. Tatranci, Liptáci, Oravci... všetci majú lyžiarsky svah takmer pod nosom, a my musíme za poriadnymi kopcami cestovať. Naša poloha má však jednu veľkú výhodu – relatívnu blízkosť k Alpám.

04.01. 2011, 15:31

Lyžiarska dilema pri Kremnici

Lyžiarska dilema pri Kremnici

Minulý týždeň sme zavítali na zasnežené Donovaly. Rozvinuté lyžiarske stredisko nasadilo latku vysoko. No ako sa hovorí, nie každý deň je nedeľa, preto sme sa poobzerali po niečom bližšom a lacnejšom. Hor sa na Skalku do Kremnických vrchov!

02.02. 2011, 23:50

Naozaj, ako v Európe

Naozaj, ako v Európe

Pozývame vás do Európy. Netreba chodiť ďaleko ani dlho cestovať. Celú Európu nájdete na jednom mieste, v Komárne. Pomerne extravagantný projekt, Nádvorie Európy, tam slávnostne otvorili pred desiatimi rokmi. Na námestie postavili jeho tvorcovia charakteristické budovy takmer všetkých krajín.

04.01. 2011, 11:22

Kto sa valí na Donovaly

Kto sa valí na Donovaly

Nesneží a nesneží. Všetky blízke lyžiarske strediská sú mimo prevádzky a celá výbava odpočíva v skrini. Ak ju nechcete nechať zapadnúť prachom, treba ísť za snehom o čosi ďalej, a najmä vyššie. S partiou kamarátov sme boli na predĺženom víkende na Donovaloch.

21.01. 2011, 10:26