Drevené mesto ako na dlani

Tipy na výlet

Drevené mesto ako na dlani

Kto ešte nebol v Banskej Štiavnici, mal by to napraviť. Oplatí sa sem ísť nielen na víkend. V starobylom banskom meste je čo obdivovať. Hoci hlavná turistická sezóna je tu v lete, aj v zimných mesiacoch je prístupná verejnosti časť historického jadra a technických pamiatok, zapísaných v zozname UNESCO.

Štiavnický betlehem má asi 800 postavičiek, z ktorých polovica je pohyblivých. Foto: Katarína Rosinová

 

Ak chcete spoznať budovy a históriu mesta, nemusíte ho prejsť celé krížom-krážom. V Banskoštiavnickom betleheme máte všetko ako na dlani. Je nielen ručne vyrezávaný, drevený a pohyblivý, ale so svojou dĺžkou dvadsaťjeden metrov, šírkou tri výškou dva a pol metra aj najväčší na Slovensku. Len nedávno predbehol svojho konkurenta z Rajeckej Lesnej.


Skrytý Ježiško
Natrafili sme naň úplnou náhodou. Pri prechádzke po Radničnom námestí nám udrela do očí ceduľka na jednej z brán. Vstup vo dvore strážia veľké, nahrubo vyrezané, drevené sochy. Dverami vkročíte do galérie dreva a ľudového remesla - obchodíku so všelijakými drevenými suvenírmi a inými vecami i vecičkami. Betlehem tvorí väčšinu z neho. Nájsť v záplave postavičiek Ježiška v jasličkách, Máriu a Jozefa je trochu problém. Hoci by mali byť najdôležitejšou súčasťou, pozornosť príliš nepútajú, lebo sa nehýbu. Z celého betlehemu, ktorý má asi osemsto postáv, je pohyblivých približne polovica. Štiavnickému Ježiškovi sa okrem troch kráľov klaňajú aj pastieri a baníci. V dolnej časti betlehemu môžete vidieť permoníkov – vládcov podzemia - a zobrazenie spôsobov dobývania zlata a striebra v stredoveku.

Hlavný motív betlehemu – jasličky s Ježiškom - sa v 21 metrov dlhom betleheme trochu stráca. Foto: Katarína Rosinová


Ďalšie časti zobrazujú architektúru mesta: Námestie sv. Trojice s morovým stĺpom, budovu prvej Banskej akadémie, kostoly, radnicu, Starý zámok i budovu Klopačky, ktorá slúžila na zvolávanie baníkov do práce. Dnes je v nej veľmi útulná čajovňa. Nechýba žiadna významná budova či socha. Pravej časti dominuje Kalvária a tradičný salamandrový sprievod s celou plejádou postáv. Ľavá časť zobrazuje mesto v období tureckého obliehania.

Stále rastie
Štiavnický betlehem je najväčší a rastie naďalej. Nikto nevie dokedy, ani samotní autori. Námetov vraj majú stále dosť, obmedzení sú len kapacitou domčeka, v ktorom je už aj teraz trochu tesno. Keď dnu vplával autobus českých turistov, nedalo sa v ňom ani pohnúť. Nápad zostrojiť betlehem skrsol v hlave Petra Chovana z dedinky Dekýš neďaleko Štiavnice. Pomáhal mu jeho synovec a menovec a postupne k sebe pribrali ďalších dvoch nadšencov. Ani jeden z autorov nie je vyučený rezbár, len ich toto remeslo fascinuje. Prvú, čelnú časť betlehemu dokončili 15. decembra 2007, presne pred tromi rokmi. Zhotoviť ju trvalo rok. Potom pribudla pravá a neskôr ľavá strana. Najnovšia je časť okolo nosného stĺpa miestnosti, ktorá zobrazuje tradičné remeslá. V spodnej časti dokonca premáva vláčik, známy ako Štiavnická Anča.
Banskoštiavnický betlehem je otvorený denne, okrem pondelka, od 10:00 do 16:00. Dospelí si za vstup zaplatia 1,35 eura, deti a dôchodcovia euro. Od slečny pri pokladni sme sa dozvedeli, že majú otvorené aj počas Vianoc, dokonca aj na Štedrý deň. Otváracie hodiny sú však skrátené, pozrieť si ich treba na internetovej stránke mesta.

 

Ako sa tam dostať


Z Trnavy po R1 až do Nitry. Tam sa vydáte smerom na Banskú Bystricu. V Žarnovici odbočíte doprava na kľukatú cestu cez les, ktorá vás dovedie až do cieľa. Cesta vám zaberie približne dve hodiny. Druhá, dlhšia, no v zime možno pohodlnejšia trasa, vedie z Nitry cez Levice a odtiaľ cez dedinky do Štiavnice.

06. 01. 2011 12:18

Ďalšie z kategórie Tipy na výlet

Kto sa valí na Donovaly

Kto sa valí na Donovaly

Nesneží a nesneží. Všetky blízke lyžiarske strediská sú mimo prevádzky a celá výbava odpočíva v skrini. Ak ju nechcete nechať zapadnúť prachom, treba ísť za snehom o čosi ďalej, a najmä vyššie. S partiou kamarátov sme boli na predĺženom víkende na Donovaloch.

21.01. 2011, 10:26

Hravé múzeum po sto rokoch aj na Slovensku! Dotýkať sa je povolené

Hravé múzeum po sto rokoch aj na Slovensku! Dotýkať sa je povolené

Múzeá sú pre deti väčšinou nuda, s výnimkou vypchatých zvieratiek. Texty pri exponátoch sú písané pre ne nezrozumiteľným jazykom, no ešte viac ich hnevá, že sa nemôžu ničoho chytať. A vy ich musíte neustále napomínať. Detské múzeum v Bratislave takéto obmedzenia nepozná.

16.01. 2011, 14:51

Lyžovačka s príchuťou korbáčikov a medoviny. K dokonalosti chýba len viac snehu

Lyžovačka s príchuťou korbáčikov a medoviny. K dokonalosti chýba len viac snehu

Jedno z našich najvýznamnejších lyžiarskych stredísk, v ktorých si v pohode zajazdíte aj v marci, je na skok od Jánošíkovho rodiska. V Terchovej alebo susednej Štefanovej si vybavte aj nocľah. V tesnej blízkosti Vrátnej doliny totiž nie sú takmer žiadne ubytovacie zariadenia.

03.03. 2011, 19:01

Vďaka delám sneh až päť mesiacov v roku

Vďaka delám sneh až päť mesiacov v roku

Tridsaťšesť kilometrov zjazdoviek, na to sme sa tešili od začiatku zimy. Stredisko Jasná v Nízkych Tatrách nás privítalo krásnym slnečným počasím. Kde však začať? Na Záhradkách? Bielej púti? Alebo Otupnom? Strediská Chopok sever a Chopok juh sú medzi sebou prepojené. Kto sa na severnej strane Nízkych Tatier nudí, môže prelyžovať na južnú stranu a naopak.

10.02. 2011, 11:20