Recept: Punč, z ktorého budete šťastní a veselí

Recepty

Punč, z ktorého budete šťastní a veselí

Na varenom víne sa toho nedá veľa pokaziť, aj keď experti sa nájdu. Horšie je to s punčom. Niektorí tento názov zneužívajú pre víno zmiešané s čajom, v lepšom prípade s džúsom, alebo postupujú dobre, ale zaklincujú to jahodovým či čerešňovým sirupom, ktorý všetko prebije.

Receptov na zaručene pravý vianočný punč je viacero. Tento má k nemu minimálne blízko. Foto: Katarína Rosinová

 

Preto, ak si chcete punč naozaj vychutnať, treba doňho trošku investovať. Okrem vína určite potrebujete ešte rum, veď práve on dodáva arómu chutným punčovým zákuskom. Niektorí dávajú aj trochu tretieho alkoholu, napríklad koňaku, kalvadosu alebo inej ovocnej pálenky, ale mne tam vôbec nechýba. Potom treba už len citrusové ovocie – pomaranče, mandarínky, citróny, koreniny a cukor.
Experimentovaním so zložením a množstvom som získala približne tento pomer: 150 gramov kryštálového cukru miešame v hrnci, až kým neskaramelizuje. Zalejeme asi dvomi dcl vody, pridáme dve deci tuzemského rumu, liter suchého červeného vína, klinčeky a škoricu. Necháme na ohni zohriať. Medzitým si odšťavíme tri pomaranče, tri mandarínky a dva menšie citróny. Prilejeme do hrnca a zohrievame, až kým sa zo zmesi nezačne pariť. Pozor, aby punč nezačal vrieť, jedine že by sme ho chceli bez alkoholu. Horúci nápoj má peknú ružovkastú farbu. Precedíme ho do pohárov a pridáme kúsky citróna a pomaranča. Potom už len popíjame. Najlepšie v kruhu tých, ktorých máme radi.

20. 12. 2010 08:02

Ďalšie z kategórie Recepty

Fajnšmekri ju ľúbia z býčka

Fajnšmekri ju ľúbia z býčka

Prídete do reštaurácie hladný ako vlk a máte hlboko do peňaženky. Čo s tým? Zachráni vás cesnaková polievka. Väčšinou je lacná a chutná. Zvyčajne na nej nie je čo pokaziť.

03.04. 2011, 00:00

Suši dolnozemských Slovákov

Suši dolnozemských Slovákov

Nebudem sa hádať. Viem, že podobné jedlo varia Maďari a aj Poliaci. Ani u nás to nie je neznáma pochúťka. Jedno je však isté. U dolnozemských Slovákov je to skrátka nepredstaviteľná súčasť jednoduchých, a aj slávnostných obedov a večerí. Môže byť len predjedlom alebo aj hlavným jedlom. Poliaci mu hovoria holúbky (golubki), Slováci v Rumunsku zasa zakrúcaná kapusta a tí v Srbskej Vojvodine mu vravia v miestnom jazyku sarma.

06.01. 2011, 10:33

Poctivo odpracovaná pochúťka

Poctivo odpracovaná pochúťka

Vraj spisovne sa lokeš povie lokša. Podobne ako oharek uhorka. Čo už s tým my Trnavčania narobíme? Istejšie je používať množné číslo. Neviem ako u vás, ale u nás sa cez sviatky aspoň raz objavia na stole lokše.

20.12. 2010, 09:54

Koláčiky nielen na svadbu

Koláčiky nielen na svadbu

U nás doma príliš neobľubujeme ťažké krémové zákusky. Zato kysnuté buchty alebo koláčiky si doprajeme takmer každú nedeľu. Zvlášť teraz v zime dobre padnú k šálke kávy, teplého kakaa alebo vareného vínka.

22.02. 2011, 00:00