Čaj náš každodenný

Spoločnosť

Čaj náš každodenný

„Každý je inak trafený,“ hovorí Anton Szaló (58), milovník a zberateľ kvalitných čajov a trofejí. Táto záľuba, na rozdiel od iných zberateľských vášní, nie je len o dobrom pocite z hromadenia vzácností.

Zberateľov ako Anton Szaló je na Slovensku len desať. Tento koníček je hlavne pre poštové zásielky finančne náročný. Foto: Darina Kvetanová

 

Oveľa krajší je zážitok pri vychutnávaní jedinečného nápoja. Čajičkári totiž vládnu celým svetom a prázdne vrecúška si navzájom posielajú v listoch. K zásielke pre svojho kamaráta priložia okrem kusu do zbierky aj ďalší jedinečný kúsok, ktorý si môže pri čítaní listu vychutnať. Anton Szaló je bez debát najtrafenejším slovenským zberateľom čajových vrecúšok. V zbierke má dnes až 8600 unikátov. „Je to zimný šport. V lete vychutnávam slniečko a tenis, chladné zimné večery trávim zakladaním trofejí do zakladačov,“ hovorí o záľube, ktorá u neho odštartovala na vysokej škole. „Spolužiaci pili pri učení kávu, ktorá mne krásne voňala, no nikdy nechutila, a tak som začal piť čaj,“ spomína na 70. roky, keď bola západná kvalita dostupná len v tuzexoch. Škatuľka sypaného čaju tam stála aj 70 korún. Na tú dobu dosť veľa zo štipendia.
Antona však okrem chute priťahovali aj obrázky na plechovkách. A práve preto začal zbierať aj vrecúška. „Dizajn obalov, aj pôvod čajov sú výnimočné. Existujú európske a svetové burzy, na ktorých ľudia hľadajú historické kúsky. Najstarší papierový obal pravdepodobne pochádza zo 16. storočia z Ruska,“ ozrejmuje zberateľ.

 


Anton denne vypije aj dva litre tohto nápoja. Chutí mu teplý i studený, najviac však kvalitný sypaný. Čaje majú podľa odborníkov blahodarné účinky. Aj Anton hovorí, že k doktorovi okrem preventívnych prehliadok vôbec nechodí. Najdrahší čaj, ktorý pil, stál 4000 korún za kilogram a pochádzal z Himalájí. „Pestuje sa v poriadne vysoko nad morom a málokto sa tam dostane. Cena je vysoká i preto, že sa zbiera sa len týždeň v roku,“ ozrejmuje. Osobne pozná nadšencov, ktorí chodia na čajové plantáže a o svojich cestách potom píšu knihy. Sám túži navštíviť Nepál, Himaláje, či Cejlón, no zatiaľ sa mu to nepodarilo. Vzácne kúsky zo zahraničia si pri každej príležitosti donesie, zbierku však podporuje aj jeho rodina, priatelia a kolegovia. Jeho vášeň im je totiž dávno dobre známa. A ak tohto pána stretnete aj vy, alebo od neho niekedy dostanete mail či čajový kalendárik, razom pochopíte. Stretnutia i korešpondenciu totiž končí obľúbeným pozdravom: čaj s Vami!

06. 01. 2011 22:24

Ďalšie z kategórie Spoločnosť

VIDEO: Mediálna archeológia v klUbe 3

VIDEO: Mediálna archeológia v klUbe 3

TRNAVA - V rámci dramaturgie prezentovania mladých autorov v klUbe 3 je prvou tohtoročnou výstavou Galérie Jána Koniarka inštalácia trnavského umelca Ivana Dudáša (30), ktorý sa profiluje v oblasti nových médií a videa.

21.01. 2011, 13:35

Knižnica ostane bez kníh

HLOHOVEC – Knižnica musí v tomto roku opäť bojovať o každú knihu. Mesto jej totiž vo svojom rozpočte nevyčlenilo na nákup nových publikácií takmer žiadne peniaze. Kultúrna inštitúcia podľa jej riaditeľky tak stráca svoje hlavné poslanie vzdelávať ľudí.

06.01. 2011, 22:17

Takmer vypľuli dušu

Takmer vypľuli dušu

TRNAVA – Na svoj magický deň tak skoro nezabudnú. Traja trnavskí bežci si zmysleli, že zabehnú 10. 10. 2010 maratón v Bruseli. No predpísaných 42 kilometrov a 195 metrov z nich nakoniec zvládol iba Milan Vago. A aj ten počas kríz sám sebe nadával, na čo sa to vôbec nechal nahovoriť.

26.12. 2010, 09:51

Vyklikali opravu hodín na katedrále

Trnava sa stala víťazom súťaže Poklady môjho srdca, ktorú vyhlásila Nadácia Všeobecnej úverovej banky (VÚB). V rámci nej nominovala VÚB dvanásť historických pamiatok Slovenska, pričom tie, ktoré získajú najviac hlasov, sa rozhodla zo svojich zdrojov zrekonštruovať. Ľudia mohli za pamiatky svojho regiónu hlasovať prostredníctvom internetu, hodinám na vežiach Katedrály svätého Jána Krstiteľa dalo svoj hlas 4234 priaznivcov.

26.12. 2010, 10:16