Čaj náš každodenný

Spoločnosť

Čaj náš každodenný

„Každý je inak trafený,“ hovorí Anton Szaló (58), milovník a zberateľ kvalitných čajov a trofejí. Táto záľuba, na rozdiel od iných zberateľských vášní, nie je len o dobrom pocite z hromadenia vzácností.

Zberateľov ako Anton Szaló je na Slovensku len desať. Tento koníček je hlavne pre poštové zásielky finančne náročný. Foto: Darina Kvetanová

 

Oveľa krajší je zážitok pri vychutnávaní jedinečného nápoja. Čajičkári totiž vládnu celým svetom a prázdne vrecúška si navzájom posielajú v listoch. K zásielke pre svojho kamaráta priložia okrem kusu do zbierky aj ďalší jedinečný kúsok, ktorý si môže pri čítaní listu vychutnať. Anton Szaló je bez debát najtrafenejším slovenským zberateľom čajových vrecúšok. V zbierke má dnes až 8600 unikátov. „Je to zimný šport. V lete vychutnávam slniečko a tenis, chladné zimné večery trávim zakladaním trofejí do zakladačov,“ hovorí o záľube, ktorá u neho odštartovala na vysokej škole. „Spolužiaci pili pri učení kávu, ktorá mne krásne voňala, no nikdy nechutila, a tak som začal piť čaj,“ spomína na 70. roky, keď bola západná kvalita dostupná len v tuzexoch. Škatuľka sypaného čaju tam stála aj 70 korún. Na tú dobu dosť veľa zo štipendia.
Antona však okrem chute priťahovali aj obrázky na plechovkách. A práve preto začal zbierať aj vrecúška. „Dizajn obalov, aj pôvod čajov sú výnimočné. Existujú európske a svetové burzy, na ktorých ľudia hľadajú historické kúsky. Najstarší papierový obal pravdepodobne pochádza zo 16. storočia z Ruska,“ ozrejmuje zberateľ.

 


Anton denne vypije aj dva litre tohto nápoja. Chutí mu teplý i studený, najviac však kvalitný sypaný. Čaje majú podľa odborníkov blahodarné účinky. Aj Anton hovorí, že k doktorovi okrem preventívnych prehliadok vôbec nechodí. Najdrahší čaj, ktorý pil, stál 4000 korún za kilogram a pochádzal z Himalájí. „Pestuje sa v poriadne vysoko nad morom a málokto sa tam dostane. Cena je vysoká i preto, že sa zbiera sa len týždeň v roku,“ ozrejmuje. Osobne pozná nadšencov, ktorí chodia na čajové plantáže a o svojich cestách potom píšu knihy. Sám túži navštíviť Nepál, Himaláje, či Cejlón, no zatiaľ sa mu to nepodarilo. Vzácne kúsky zo zahraničia si pri každej príležitosti donesie, zbierku však podporuje aj jeho rodina, priatelia a kolegovia. Jeho vášeň im je totiž dávno dobre známa. A ak tohto pána stretnete aj vy, alebo od neho niekedy dostanete mail či čajový kalendárik, razom pochopíte. Stretnutia i korešpondenciu totiž končí obľúbeným pozdravom: čaj s Vami!

06. 01. 2011 22:24

Ďalšie z kategórie Spoločnosť

VIDEO: Opačné garde vizitkou reality súžitia muža a ženy

VIDEO: Opačné garde vizitkou reality súžitia muža a ženy

TRNAVA – Súčasným súžitím muža a ženy v spoločnej domácnosti sa zaoberá aktuálna výstava v klUbe 3 hlavnej budovy Galérie Jána Koniarka. Pod názvom Bipolárna súvzťažnosť naň upozorňuje mladý trnavský výtvarník Miroslav Trubač.

16.03. 2011, 11:55

VIDEO: Základy čipky za tri hodiny, potom celoživotné zdokonaľovanie

VIDEO: Základy čipky za tri hodiny, potom celoživotné zdokonaľovanie

TRNAVA – Hoci krajské mesto svoju vlastnú čipku nemá, v Trnave už pätnásť rokov pôsobí klub paličkárok. Svoju prácu členky prezentovali v sobotu v Západoslovenskom múzeu v rámci úvodnej časti celoročného podujatia Škola ľudového remesla.

28.02. 2011, 14:18

Jezuiti v Trnave tento rok oslavujú, budú aj na pečiatke

Jezuiti v Trnave tento rok oslavujú, budú aj na pečiatke

Pre trnavských jezuitov je tento rok významný. V apríli si totiž pripomenú 450. výročie príchodu rehole na Slovensko a zároveň aj do Malého Ríma.

01.03. 2011, 18:50

VIDEO: Idú liečiť hudbou

VIDEO: Idú liečiť hudbou

VRBOVÉ – Rockandrolloví Teskohipies začínajú koncom januára turné s charitatívnym podtónom. Päť mladých hudobníkov za svoje vystúpenia bude pýtať od fanúšikov menej peňazí.

12.01. 2011, 23:24