Režisér divadla na oblohe
Kuriozity
Ak Silvester, tak sekt, zábava a – ohňostroj. Niekoľko minút úchvatných svetelných efektov na nebi a je po ňom, zážitok vám však už nikto nezoberie. Koľko trvá a stojí príprava takejto srandy?
Príprava ohňostroja na mieste trvá aj dvadsať hodín, všetko treba dobre pripraviť a pozapájať. Foto: Archív Tibora Lančariča
Predajcovia zábavnej pyrotechniky dnes ponúkajú široký sortiment tovaru, ktorý sa líši veľkosťou, efektom a cenou. Nebolo tak tomu vždy. Smoleničan Tibor Lančarič (39) patrí medzi priekopníkov tejto zábavky u nás. Ohňostroje a pyrotechnika sú jeho živobytím pätnásť rokov, jeho vášňou oveľa dlhšie. „Už v detstve ma uchvátili rôzne druhy vojenských svetlíc, dymovníc a pyrotechnických zápaliek, v tých časoch to bola jediná dostupná pyrotechnika,“ spomína. V roku 1990 nastúpil ako člen základnej vojenskej služby k raketovému oddielu. Zdokonalil sa v znalostiach raketovej techniky a pyrotechniky. O päť rokov neskôr si založil firmu – dovážal a predával pyrotechniku. „Dodávateľa som hľadal po celom Slovensku, keďže jej kvalita ani sortiment neboli také, ako dnes.“ Práca je preňho zábavou, najmä prípravu ohňostrojov si vyslovene užíva. „Potlesk a nadšenie publika stoja zato,“ pochvaľuje si.
Dvadsať hodín
Dnes robí veľké ohňostroje pre mestá a firmy, aj menšie na oslavách či pre priateľov a blízkych. „Ohňostroj treba plánovať aspoň týždeň vopred, aby sa stihli vybaviť všetky legislatívne záležitosti. Samotná príprava veľkého ohňostroja na mieste trvá tak dvadsať hodín, kým sa to všetko pripraví a pozapája,“ približuje. „Je to dosť náročné, ohňostroj treba dobre pripraviť a tiež zladiť efekty. Nemal by byť ani tak dlhý, ako skôr hustý a rýchly. Obloha musí byť stále vyplnená efektmi, aby z toho mali ľudia zážitok. Musí to gradovať tak, aby bolo finále veľkolepé. Ohňostroj je ako film.“ Dôležité je načasovanie jednotlivých efektov, ktoré je riadené elektronicky. Úlohu zohráva aj farebnosť - tiež sa prispôsobuje danej udalosti. „V ohňostroji na Silvestra 2008, keď sme prechádzali na euro, sme zvolili kombináciu zlatej a modrej farby. Najčastejšie však všetci chcú plnofarebný zážitok.“ Cena takéhoto zážitku závisí od množstva a veľkosti efektov, veľké silvestrovské ohňostroje na námestiach však stoja aj niekoľko tisíc eur.
Tibora Lančariča uchvátila pyrotechnika už v detstve, živí ho pätnásť rokov. Foto: Katarína Rosinová
Návod čítajte pozorne
Aj zábavná pyrotechnika môže byť nebezpečná, najmä ak sa s ňou nesprávne zaobchádza. V predaji sú z toho dôvodu tri triedy: Od ľubovoľne dostupných včielok, fontán a rotačných efektov, cez petardy, rakety, rímske sviece, kompakty a ďalšie, k dispozícii až od 18 rokov, až po profesionálne ohňostroje. Tie sú dostupné len oprávneným odpaľovačom ohňostrojov. „Ak vznikajú problémy, tak väčšinou súvisia s alkoholom, keď si niekto zle pozrie návod, neodhodí piráta včas a podobne. Pri väčších ohňostrojoch je možné zlyhanie, ale v tom prípade sa nevybuchnuté efekty zlikvidujú,“ tvrdí Tibor Lančarič, ktorý vraj sám nemá skúsenosti s nečakaným výbuchom ani zraneniami. Pekne naplánovaný ohňostroj vie prekaziť počasie. Ak je hmla alebo vietor, ohňostroje sa obvykle presunú na inokedy alebo úplne zrušia.
Hodiny prípravy, a o pár minút je po všetkom. Zážitok však stojí zato. Foto: Archív Tibora Lančariča
Novinky verzus klasika
Experimentovať sa dá nielen s farbami, ale aj s tvarmi. Dnes už na oblohe môže zažiariť smajlík či srdce. Čoraz väčší záujem je aj o ohňostroj sprevádzaný hudbou. Niečím úplne iným sú lietajúce lampióny, na trhu stále obľúbenejšie. „Teraz je to veľký trend. Organizujú sa lampiónové fiesty, na ktorých ľudia naraz vypustia do neba veľké množstvo lampiónov, čo je veľmi efektné.“ Aj výrobcovia lampiónov idú s dobou, a tak popri obyčajných bielych ponúkajú aj rôznofarebné, v tvare srdca, helloweenskej tekvice aj vianočného stromčeka. „Výber zábavnej pyrotechniky je obrovský a doba ide stále dopredu. Ale klasiku, ako pirátov či prskavky, ľudia asi neprestanú kupovať nikdy,“ uzatvára Tibor Lančarič s úsmevom.
07. 01. 2011 11:43