Priznal sa v priamom prenose

Príbehy

Priznal sa v priamom prenose

Coming out – odhalenie, urobil náhle a pred celým Slovenskom. V televíznej talkshow priznal, že je gay. Aspoň to bolo definitívne, raz a navždy, nemusel rozmýšľať, či je to naozaj tak a či by to predsa nemal ešte skúsiť v hetero vzťahu. Pavol Čavojský hovorí o gay problematike verejne v snahe zmeniť veci.

Svoju identitu odhalil bez váhania. Foto: Marianna Wolfová


Nemieni sa zatajovať ako mnohí iní, ktorí majú strach z reakcie okolia. Samozrejme, mame o tom povedal skôr. Aby nedostala pred televízorom šok. „Môj životný štýl sa zrazu zmenil. Predtým som pracoval v Trnave a bol som vášnivý psíčkar. Prišiel som z roboty v rozumnom čase a hneď som bežal von so psom. Potom som začal dochádzať za prácou do Bratislavy. Domov som chodil neskoro a s mamou sme sa trochu hádali. Raz večer sme mali ostrú hádku. Mama netušiac, čo sa so mnou deje, mi povedala: „Myslím, že si v skupine ľudí, ktorú nenávidím!“ Vykríkol som: „Ak si myslíš, že som teplý, tak máš pravdu. Som gay.“ A ona zareagovala: „Aha! Ja som si myslela, že berieš drogy!“


Milé prekvapenie
Jeden deň o ňom nikto nič nevedel, a na druhý deň rozprával v televízii o svojom priateľovi. „Potom som sa bál vyjsť z domu,“ priznáva. „Ale musel som, hneď na druhý deň ráno. Kameň do hlavy mi nikto nehodil. Doteraz som sa nestal terčom nijakého útoku. Naopak, ohlasy na moje verejné priznanie boli veľmi dobré. Iba dvaja kamaráti sa odmlčali. To ma zamrzelo.“
Palova mama si na úvod poplakala, ale zvykla si na myšlienku, že má gaya. Hneď na začiatku jej sľúbil, že svoje známosti si domov vodiť nebude. Lenže o dva týždne sa na dve noci ubytoval u kamaráta, gaya, v Čechách a pri odchode mu na revanš ponúkol, aby k nemu aj on niekedy prišiel. „Jeho odpoveď ma prekvapila. Vraj tento víkend nemôže, ale na budúci víkend príde. Svoju ponuku som už nemohol vziať späť. Ale čo s maminým sľubom?“ Mama nakoniec súhlasila. A bola veľmi milo prekvapená. Chalan bol inteligentný, zábavný. Úplne ju uchvátil a otvoril tak dvere všetkým ostatným gayom, ktorí k Palovi chceli prísť. „Moja mama je neuveriteľne ukecaná, s každou návštevou preberie všetky možné témy. Občas som mal obavy, či o to vôbec stoja, viesť s ňou dlhé rozhovory. Ale raz mi zavolal kamarát: „Počúvaj, mám depku. Nemohol by som prísť? A tvoja mama je doma? Pokecáme, dáme kávičku.“

So psom Atreyom. Foto: Album Pavla Čavojského

 

Roky tajomstiev
Palo tvrdí, že gayovia v sebe majú nejaký zvláštny inštinkt, na základe ktorého odhadnú homosexuála. Aj tak sa však väčšinou zoznamujú cez internet. „Tým, že som sa zverejnil, som v nevýhode. Niektorí chalani majú obavu ísť so mnou po ulici.“ Kto ešte nemá coming-out za sebou a nechce byť odhalený, radšej vyhľadáva neznáme tváre. Ale Palo nestojí o vzťah, v ktorom sa partner bude zaňho hanbiť. „Pred šiestimi rokmi som mal partnera, s ktorým sme sa ruka v ruke prechádzali v Trnave po pešej zóne. Aj pusa padla a nevadilo nám, že sa na nás pozerajú. Vzťah nám však nevyšiel.“
Momentálne nemá stáleho partnera, ale medzi gaymi má veľa dobrých kamarátov na Slovensku aj v Česku. „V Česku je situácia iná. Funguje tam registrované partnerstvo, síce s chybami, ale predsa. A nemyslím tým len legislatívu. Ľudia sú tam tolerantnejší a otvorení aj k iným typom vzťahov ako je tradičný heterosexuálny. Jeden kamarát je rozvedený a má dve dcéry, s ktorými sa pravidelne stretáva. Jeho exmanželka vie, že je gay, a nemá žiadny problém ani s jeho orientáciou a ani s tým, že si deti rozumejú aj s jeho súčasným partnerom.“
Ale ani Trnava nie je podľa Pala úplne konzervatívna. „Za ten svet neviem nájsť tú konzervatívnu spoločnosť, o ktorej sa toľko hovorí.“
Iní gayovia sa obávajú reakcie okolia a svoju orientáciu taja celé roky. Palo pozná muža v stredných rokoch zo Slovenska, ktorý sa odsťahoval do Čiech a rodičom dodnes nepovedal, že je gay. Keď majú prísť na návštevu, odprace na pár dní partnera aj spoločné fotky. To je extrém. Ale, vždy je ťažké vyjsť doma s farbou von. Palo im radí: „Pripomeň rodičom, že ak ťa nebudú akceptovať, tak stratia syna.“

Malé deti neberú homosexualitu ako problém. Foto: Album Pavla Čavojského


Zbláznili ste sa?
Pred ôsmimi rokmi sa o homosexualite hovorilo ešte menej ako teraz. Palo si uvedomoval, že s tým treba niečo robiť. „Raz ma pozvali do združenia Ganymedes do Bratislavy. Organizovali filmové večery. V jednej malej kancelárii sedelo pätnásť gayov a pozerali film o gayoch. To predsa nikomu nič nepovie!“ Preto bol pri zrode občianských združení Prometheus a Iniciatíva Inakosť. Neskôr na ulici zbieral podpisy pod petíciu za registrované partnerstvá. „Vysvetľovali sme ľuďom, o čo ide, a zažili sme pritom veľa milých a vtipných stretnutí. Dokonca sme diskutovali aj o adopcii detí gaymi a lesbami. Samozrejme, mnohí nás odmietali. Čo to chcete? Zbláznili ste sa? Našli sa aj názory, že lesby áno, ale gayovia v žiadnom prípade, lebo to je fuj.“
 

Iná rodina
Palova mama vie, že on si ženu domov aj tak nikdy nedovedie, tak prečo by mu bránila v láske. Zákonodarci si tieto veci ešte neuvedomujú. Registrované partnerstvo by vyriešilo mnoho situácií, v ktorých sú páry rovnakého pohlavia znevýhodnené. Napríklad spoločná hypotéka či povinnosti voči partnerovi, podobné ako v manželstve. „Gay si nemôže zobrať v práci OČR-ku, aby sa postaral o chorého partnera. Na druhej strane, ak jeden z páru príde o prácu, na úradoch mu priznajú dávky v hmotnej núdzi, aj keď jeho partner zarába veľké peniaze. Na tomto predsa štát stráca.“ Palo pozná aj páry, ktoré spolu vychovávajú deti. Ale tiež len tak, bez papierov. „Predstavte si situáciu, že biologická matka zomrie a dieťa s jej partnerkou, podľa zákona s cudzou ženou, nemôže zostať. Prežíva ďalšiu traumu. Odtrhnú ho od druhého najbližšieho človeka, lebo nie je príbuzná.“ Palo odmieta názor, že v homosexuálnych pároch dieťa získava za vzor iný ako tradičný model rodiny. Veď je v spoločnosti ostatných príbuzných a kamarátov, kde vidí fungovanie klasických rodín. Dieťa vyrastajúce s lesbickým alebo gay párom vie, že nemá dve mamy alebo dvoch otcov. Rodič je iba jeden. Predsa nebude hovoriť mama aj tete, o ktorej vie, že nie je jeho mama. „Na jednej diskusii sa ma starší učiteľ opýtal: Prosím vás, ako mám vysvetliť deťom, že jeho spolužiaka vychovávajú gayovia alebo lesby? Odpovedal som mu: Pamätáte sa na slovo neger? Pankhart? Alebo ďalšie, ktoré odzneli, keď sa v triede ukázal prvý „iný“ človek? Tiež ste mali za úlohu deti poučiť. Mám dvoch synovcov a pre nich je úplne normálne, že som gay. Raz v škole k tomu mladšiemu prišli nejakí chalani so slovami: „Tak čo, krpec, ty máš toho teplého strýka?“ On im pokojne odpovedal: „Áno, mám. Potrebuješ sa ho niečo opýtať?“ Malé deti to neriešia ako problém, ak sa im od najbližších dostáva pochopenie a láska.“
 

MARIANNA WOLFOVÁ

20. 12. 2010 21:56

Ďalšie z kategórie Príbehy

Umelec so sprejom v ruke

Umelec so sprejom v ruke

Umelec so sprejom v ruke. Pomaľované fasády budov, múry, ale aj interiéry niektorých podnikov, obrazy či najnovšie bilbord jedného z kandidátov na primátora Trnavy. To všetko budí obdiv a záujem okoloidúcich. Kto za tým stojí?

30.11. 2010, 10:40

Štefan Racek: Koľko (posunkových) rečí vieš...

Štefan Racek: Koľko (posunkových) rečí vieš...

V skupinke bol jedným z najstarších, no vôbec nie menej šikovných. Štefan Racek so záujmom sledoval lektora a snažil sa ruky poskladať do polohy, v ktorej by vyjadril jednoduchú frázu: Pochádzam z Trnavy.

16.01. 2011, 16:46

Perinbaba ju mrazí dodnes

 Perinbaba ju mrazí dodnes

Tú scénu si určite doteraz dobre pamätáte. Dorka oblečená za nevestu sedí na koni a čaká ženícha Jakuba. Ten však zrkadlom zámerne oslepí koňa, ktorý sa splaší. Vypukne zmätok a nádejný ženáč utečie za svojou Alžbetkou.

04.01. 2011, 17:39

Akčná galeristka prehovorila

Akčná galeristka prehovorila

Prvýkrát som ju zaregistrovala, keď začala na stenu skupiny Trnavský hlas na Facebooku pridávať rôzne odkazy a reagovala vo viacerých internetových diskusiách. Druhýkrát som meno Andrea Pallang zazrela v kandidátke na poslancov do mestského zastupiteľstva a zistila som, že má galériu v Bratislave. Začalo ma zaujímať, kto je to.

26.01. 2011, 20:53