Hravé múzeum po sto rokoch aj na Slovensku! Dotýkať sa je povolené

Tipy na výlet

Hravé múzeum po sto rokoch aj na Slovensku! Dotýkať sa je povolené

Múzeá sú pre deti väčšinou nuda, s výnimkou vypchatých zvieratiek. Texty pri exponátoch sú písané pre ne nezrozumiteľným jazykom, no ešte viac ich hnevá, že sa nemôžu ničoho chytať. A vy ich musíte neustále napomínať. Detské múzeum v Bratislave takéto obmedzenia nepozná.

Je pravda, že ľudské chodidlo je rovnako veľké ako vzdialenosť od lakťa po zápästie? Skúste si to odmerať. Foto: Katarína Rosinová

 

Prvé múzeum určené výlučne deťom vzniklo v Chicagu pred sto rokmi. Minulý rok táto „novinka“ prišla konečne aj k nám. Jediné detské múzeum na Slovensku nájdete v zadnom trakte budovy Slovenského národného múzea. Formálne je však samostatnou neziskovou organizáciou, a preto vás môže dosť nepríjemne zaskočiť výška vstupného. Základné je tri eurá za dieťa a dve za dospelého. Ak prídete v správnom čase alebo počte, môže sa dosť výrazne znížiť. Otvorené je denne od 10.00 do 18.00, dokonca aj v pondelok.


Zábava aj vedomosti
Všetko ostatné je ale zariadené veľmi dobre. Tak, aby sa tu zabavili väčšie deti aj tí najmenší a aby ste tu s ratolesťami mohli v pohode stráviť zopár hodín. Pre najmenších do štyroch rokov je určený bazénik so zvukovými hračkami a jednoduchými mäkkými stavebnicami rôznych tvarov, farieb a povrchov. Veľkej obľube malých zvedavcov sa teší počítač s hrami, ktoré precvičujú ich kreativitu. Takmer stále je obsadený. Budúcich vedcov a vynálezcov bude určite zaujímať, ako vyzerá autíčko na solárny pohon, čo sa dá vidieť cez mikroskop alebo na akom princípe funguje lietadlo. Všetko uvidia v laboratóriu, ktoré v detskom múzeu pripravila Slovenská akadémia vied.

 

Na pexese môžete porovnávať staroveké predmety s ich súčasnou podobou. Foto: Katarína Rosinová


Tvoriť, tvoriť, tvoriť
Ďalšia časť miestnosti so stolíkmi uloženými do kruhu je vyhradená na tvorivé dielne. Každý víkend prichádzajú do múzea profesionálni výtvarníci, aby tu tvorili spolu s deťmi. Detské múzeum je zariadené s ohľadom na malých neposedníkov, ktorých skôr či neskôr prestane baviť jedno a chcú robiť iné. Preto je tu aj malé kino, v ktorom nonstop bežia náučné filmy z cyklu Bol raz jeden... Asi najviac môžete deťom závidieť relaxačnú zónu s pohodlnými sedacími vakmi. Tu si oddýchnu, nasadia na uši slúchadlá a započúvajú sa do niektorej z rozprávok, ktoré nahovorili slovenskí herci. Ak dostanete chuť na malé občerstvenie, nemusíte chodiť ďaleko. Priamo v múzeu funguje kaviareň s cukrárňou.


Kúsok Grécka
Okrem stálych atrakcií sa v detskom múzeu každý polrok striedajú interaktívne výstavy. Tá aktuálna je venovaná starovekému Grécku a potrvá až do konca mája. Hneď pri vstupe do múzea upútajú pozornosť vodné hodiny. Gréci ich používali napríklad na to, aby merali čas na súdnych pojednávaniach. Keďže nikto nevie, ako v skutočnosti také hodiny vyzerali, tie v Bratislave sú trochu žartovne zostrojené z novodobých predmetov, aké možno bežne nájsť v domácnosti. Výstave dominuje Odyseova loď v reálnej veľkosti. Samozrejme, vstup na palubu aj veslovanie sú povolené. O tom, že život starých Grékov bol viac než zaujímavý, sa deti môžu presvedčiť v miestnosti zariadenej v štýle gréckeho mesta – polis. Dozvedia sa tu niečo o olympijských hrách i starogréckom divadle, môžu si skúsiť napísať svoje meno v gréckej abecede či spoznať svet gréckych bohov a ich špecifické schopnosti. A aby toho Grécka nebolo málo, každý návštevník sa môže zapojiť do súťaže o zájazd do tejto krajiny. Byť tak znovu dieťaťom!

 

Počítač s interaktívnymi hrami je takmer stále obsadený. Foto: Katarína Rosinová


Ako sa tam dostať?
Budova národného múzea sa nachádza pri Dunaji na Vajanského nábreží. V smere na Šafárikovo námestie je to prvá odbočka vpravo od Nového mostu a prístavu. Odstaviť auto sa dá na platenom parkovisku pri prístave alebo v okolitých uliciach. K múzeu chodia aj autobusy a električky, vystúpiť treba na zastávke Šafárikovo námestie alebo Nový most.
 

16. 01. 2011 14:51

Ďalšie z kategórie Tipy na výlet

Lyžovačka s príchuťou korbáčikov a medoviny. K dokonalosti chýba len viac snehu

Lyžovačka s príchuťou korbáčikov a medoviny. K dokonalosti chýba len viac snehu

Jedno z našich najvýznamnejších lyžiarskych stredísk, v ktorých si v pohode zajazdíte aj v marci, je na skok od Jánošíkovho rodiska. V Terchovej alebo susednej Štefanovej si vybavte aj nocľah. V tesnej blízkosti Vrátnej doliny totiž nie sú takmer žiadne ubytovacie zariadenia.

03.03. 2011, 19:01

VIDEO: V mrazivých dňoch sú nútené športovať aj zvieratá

VIDEO: V mrazivých dňoch sú nútené športovať aj zvieratá

TRNAVA - Zasnežená prímestská rekreačná zóna Kamenný mlyn ponúka okrem idylických zákutí aj zábavu a potešenie. Stačí sa chvíľu pozerať na rozrastajúci sa zverinec.

03.02. 2011, 12:08

Vďaka delám sneh až päť mesiacov v roku

Vďaka delám sneh až päť mesiacov v roku

Tridsaťšesť kilometrov zjazdoviek, na to sme sa tešili od začiatku zimy. Stredisko Jasná v Nízkych Tatrách nás privítalo krásnym slnečným počasím. Kde však začať? Na Záhradkách? Bielej púti? Alebo Otupnom? Strediská Chopok sever a Chopok juh sú medzi sebou prepojené. Kto sa na severnej strane Nízkych Tatier nudí, môže prelyžovať na južnú stranu a naopak.

10.02. 2011, 11:20

Lyžiarska dilema pri Kremnici

Lyžiarska dilema pri Kremnici

Minulý týždeň sme zavítali na zasnežené Donovaly. Rozvinuté lyžiarske stredisko nasadilo latku vysoko. No ako sa hovorí, nie každý deň je nedeľa, preto sme sa poobzerali po niečom bližšom a lacnejšom. Hor sa na Skalku do Kremnických vrchov!

02.02. 2011, 23:50