Bielu horu prevŕta tunel

Región

Bielu horu prevŕta tunel

TRSTÍN – Za zlepšenie dopravy medzi Trnavou a Senicou zaplatí Slovenská správa ciest (SSC) viac ako 146 miliónov eur. Cesta prvej triedy v súčasnosti už nevyhovuje, nová bude bezpečnejšia a cestu cez Bielu horu urýchli tunel.

Cez Bielu horu povedie tunel. FOTO: GAK

 

Súčasná tranzitná doprava smerujúca do Senice prechádza cez obce a nadmerne ich zaťažuje. „Pôvodne sa uvažovalo nad dvoma možnosťami, ako riešiť tento problém. Po zvážení vplyvov na životné prostredie zvíťazil červený variant s tunelom popod Bielu Horu v dĺžke jeden a pol kilometra. Pred ním bude asi tristometrový úsek estakád. S prvými prácami by chceli začať v roku 2014 a s ukončením celej výstavby sa počíta v roku 2025,“ informovala Iveta Fedorová z SSC.
V Trstíne sa obyvatelia i obecný úrad prikláňali k červenému variantu. „Sme radi, že nás odbremenia od dopravy, ktorá je už neúnosná,“ povedala starostka obce Marta Genčúrová. Cesta už nepôjde cez obec, ale vedľa nej. V neďalekej Jablonici museli vyhlásiť referendum, nakoniec však bolo neplatné, pretože takmer nikto naň neprišiel. Rozhodnúť tak muselo obecné zastupiteľstvo.
SSC sa riešením situácie na hlavnej tepne do Senice zaoberá už niekoľko rokov. Po tom, čo vypracovali technickú štúdiu, ju dva rok posudzoval rezort životného prostredia.
 

03. 02. 2011 12:38

Ďalšie z kategórie Región

Uctili si Štefana Baniča

Uctili si Štefana Baniča

SMOLENICE – Smoleničania si v sobotu 8. januára zaspomínali na významného rodáka Štefana Baniča, ktorý sa preslávil vynájdením a patentovaním prvého padáka.

10.01. 2011, 21:08

Starí kozáci odchádzajú

Starí kozáci odchádzajú

KĽAČANY/ŠPAČINCE - Z komunistických dresov ich nevyzliekla ani nežná revolúcia. V prvých voľbách do samospráv kandidovali ešte za KSS. Na starostovskej stoličke vydržali šesť volebných období. Po neuveriteľných dvadsiatich piatich rokoch v samospráve odchádzajú do dôchodku – Ľubomír Matlák a Jaroslav Banák.

23.12. 2010, 10:44

Strážili stav tekutín

Strážili stav tekutín

HORNÉ OREŠANY – Centrum dediny bolo na Štefana popoludní rušnejšie, ako vo vyľudnenej Trnave. Domácim sa o zábavu postaral farár Peter Šimko a občianske združenie LOMOZ (Skratka: Lenivá orešanská mládež, občianske združenie.)

28.12. 2010, 17:21

Pre zmluvy je obec hore nohami

Pre zmluvy je obec hore nohami

PASTUCHOV – Ľudia v obci sa rozdelili na dva tábory. Jedni stoja za starostom, druhí ho chcú odvolať. Údajne malo dôjsť k pozmeneniu zápisnice z obecného zastupiteľstva z 20. apríla 2009.

15.03. 2011, 16:10