Rodia sa priestory pre činnosť súkromných firiem
Retro
Trnavský hlas, ktorý vyšiel 30. januára 1991, na titulnej strane písal o publikácii Štatistické údaje, ktoré sme nesmeli poznať. Uvádzalo sa v nej, že v rokoch 1948 až 1988 emigrovalo z Československa minimálne 450-tisíc ľudí a legálne sa vysťahovalo 60-tisíc občanov.
Vedúca predajne Anna Balážová spolu s Renátou Cuninkovou triedia nepredajné knihy. Snímka: R. Selický
Ďalší článok informoval, že na Okresnom úrade práce nemôžu pracovať len v úradných hodinách, začínajú už o siedmej hodine rannej. „Je to skutočne tak,“ vysvetľoval riaditeľ okresného úradu Ing. Kamil Mikulčík redaktorovi. „Pozrite, v okrese máme už vyše 4500 nezamestnaných a na druhej strane len desatinu možností pre nich, teda 450 voľných pracovných miest. Ako sám vidíte, máme až príliš skromné podmienky na vykonávanie našej zodpovednej, politicko-spoločensky veľmi citlivej práce.“ Úrad apeloval na vedúcich pracovníkov v podnikoch, aby uvoľňovali dôchodcov, ktorí si zaslúžia odpočinok po celoživotnej práci. Okres Trnava bol na štvrtom mieste v tabuľke počtu nezamestnaných na Slovensku. Štatistika z novembra 2010 potvrdzovala, že v trnavskom regióne – okresy Trnava a Hlohovec – bolo evidovaných 4657 nezamestnaných a 173 voľných pracovných miest. I napriek tomu, že podmienky pre prácu sa zamestnancom úradu práce zmenili podstatne k lepšiemu, percento nezamestnaných je stále vysoké.
Cez vynovený park pohľad na sviežosťou žiariaci kaštielik v Dolnom Trhovišti. Snímka: R. Selický
Istota a diskrétnosť
Aj napriek rastúcej nezamestnanosti sa začali reštitúcie, verejné dražby a vznikali u nás doteraz nevídané súkromné firmy. Novinkou bola súkromná bezpečnostná agentúra, o ktorej zatiaľ nevedelo veľa ľudí, najmä v našom okrese. Väčší záujem bol z okolia Brna a Prahy. Svojimi službami zabezpečovala ochranu veľkých podnikov, hotelov, majetku aj súkromných osôb. „Ochranu poskytujú osobnými strážcami fyzicky, ale tiež technicky. Firma zabezpečuje aj ochranu osôb prepravujúcich peňažné čiastky... Kvalifikovaní ochrancovia sú vám k dispozícii po zavolaní na čísle...“ Články a článočky typu skrytá reklama zaplnili jednu stranu novín. Iní si za reklamu museli zaplatiť, ako napríklad istá firma v obchodnom dome Jednota, ktorá ponúkala bez devízovej účasti za Kčs televízne prijímače, hifi a videotechniku, osobné počítače, telefaxy.
Poradia si
Starosti s obecným rozpočtom nemajú len súčasní starostovia. V roku 1991 chýbal V Dolnom Trhovišti obecný vodovod, ale postupne sa im podarilo zrekonštruovať kaštieľ z roku 1855 a priľahlý park. Hovorí vtedajší starosta obce Ján Tamajka: „Vďaka priaznivcom obce je dnes, dovolím si povedať, jedným z najupravenejších a najkrajších v okrese.“ V kaštieli žiariacom čistotou a novotou bola pošta, spoločenská sála, knižnica. V lete kúpalisko a v zime vlek pre zjazdovku mali byť jednými z možností, ako priniesť korunky do obecnej pokladnice.
V Slivovej doline vošla do výrubu dubov partia vedená Š. Šurinom. Snímka: R. Selický
Príťažlivá predajňa
„Pohlaď, dotkni sa knihy...,“ vyzýva titulok článku. „Interiér hodný obdivu. Vysoko účelový. Z každého miesta ťa oslovuje, vyzýva pekná kniha, aby si ju aspoň pohľadom pohládzal, dotkol sa jej.“ Autor článku porovnáva čísla predajnosti, výkonov a normatívov a aj zásoby nepredajnej literatúry. V predajni Slovenskej knihy na Hlavnej ulici vedľa Prioru už o pár týždňov mali začať predávať angličtinu aj nemčinu pre samoukov, ale tiež najmodernejšiu elektroniku svetových značiek aj so servisom. Toto príťažlivé kníhkupectvo v centre mesta i napriek zmene majiteľa stále predáva. Možno i vďaka tomu, že ľudia v ňom knihy iba nepohládzajú, ale aj nakupujú.
JÚLIA KAMPFOVÁ
03. 02. 2011 19:42