VIDEO: Bard slovenského výtvarníctva zasvätil život umeniu
Piešťany
PIEŠŤANY – Nikdy sa neoženil, zato namaľoval tisíce cenených obrazov. Deväťdesiatročný akademický maliar Mikuláš Klimčák časť svojej tvorby vystavuje v piešťanskom Dome umenia. Siahajú viac ako tisíc rokov do minulosti, až ku koreňom Slovanov a kresťanstva na našom území. Práve kresťanstvo sprevádza a napĺňa celú tvorbu tohto barda slovenského výtvarníctva.
Deväťdesiatročný akademický maliar a filozof Mikuláš Klimčák, rodák z Humenného, vystavuje v piešťanskom Dome kultúry časť svojej rozsiahlej tvorby. FOTO: RAS
„Zachytil som korene našej minulosti od príchodu Cyrila a Metoda zo Solúne. Veľká Morava ma neuveriteľne fascinuje,“ vyznáva sa maliar. Na plátno sa mu podarilo preniesť dôležité úseky slovenskej histórie tak, aby im každý porozumel. „Ak by moje obrazy ľudia nepochopili, nevidel by som zmysel tvoriť. Chcem priblížiť našu históriu mladým ľuďom, aby naše národné sebavedomie stúplo,“ hovorí.
Mikuláš Klimčák dostal za svoje diela množstvo ocenení. Niekoľkými prácami obohatil aj poštové známky. Filatelisti si ich vraj veľmi považujú a sú ochotní za ne aj čo to zaplatiť. Výtvarník a súčasne i filozof dnes túži najmä po stálej výstave v niektorej zo slovenských galérií. „Chcel by som, aby ľudia mohli častejšie prichádzať za mojimi obrazmi. Boli sme prvý kultúrny národ v Európe, ktorý mal svoje písmo. Okrem Rimanov a Grékov ho nemali ani Nemci, ani Rusi či Poliaci,“ dodáva. Vlastným nákladom pred jedenástimi rokmi vydal knihu Proglas, ktorú aj ilustroval a hlaholské písmo povýšil na umelecké dielo.
Mikuláš Klimčák je rytierom Rádu sv. Silvestra, za ktorého ho menoval pápež Benedikt XVI. V roku 2007. Je to najvyššie cirkevné vyznamenanie pre laikov. Umelcove diela sú aj v zbierkach bývalých prezidentov Václava Havla či Vladimíra Putina.
05. 02. 2011 00:00