Ekoabsurdita: Nosíme drevo do lesa
Región
SMOLENICE - Napriek tomu, že firma Madero sídli hneď vedľa podniku Lesy Smolenice o spracovateľoch dreva u nás sa jej spolumajiteľ Jiří Vomasta nevyjadruje nijako lichotivo. Pre rezivo si radšej chodia do Rakúska.
Brikety putujú do vakov bez dotyku človeka. Foto: Vladimír Kampf
„Na Slovensku nezoženiete dva razy tú istú kvalitu ani u jedného výrobcu,“ vysvetľuje Vomasta. „V Rakúsku firmy budujú celé generácie, triedia kvalitu, nepotrebujete čakať. U nás taký komfort zatiaľ neexistuje. Tu je drevarina akoby v plienkach.“
Tvrdú ranu našim lesom uštedrilo aj šafárenie počas Ficovej vlády. Nebolo žiadnym tajomstvom, že rezort si vzalo za svoj HZDS a s ním aj rozšafne bačovalo. Bolo to jedno z posledných odvetví, ktoré ešte ponúkalo možnosť zaujímavého obohatenia sa spriaznených duší.
Slovenské drevo postihla vlna pochybných obchodov. Je peto možné, že práve Rakúšania kupujú surovinu aj u nás. Vozia si ju odvšadiaľ, kde je to výhodné. Možno potom naspäť do Smoleníc putuje rezivo, ktoré vyrástlo práve tu. Pripomína to nosenie dreva do lesa. V jeho spracovaní u nás skapal pes.
Malá briketka s veľkou výhrevnosťou. Foto: Vladimír Kampf
Vedľajšou výrobou Madrera sú brikety, ktorým sa hovorí aj ekobrikety. Že by na nich bolo niečo mimoriadne eko sa však povedať nedá. „Piliny nijako nemanipulujem, nepridávame do nich žiadne lepidlo. Na ich spevnenie nám stačí iba vysoký tlak a teplota. Drží to samo,“ vysvetľuje Jiří Vomáčka. „Eko sú možno v tom že naše brikety majú veľmi malý obsah vody. Je to čisté palivo po ktorom nezostáva takmer ani popol. Ľudia tento spôsob vykurovania zatiaľ neobjavili. Výhrevnosť brikiet je zaručene vyššia.“
Kúrenie briketami je pre pohodlných. V priestoroch podniku ich zatiaľ majú dosť. Čím je však vonku väčší mráz, tým viac zákazníkov sa hlási.
Foto: Michal Hlavatovič
23. 12. 2010 09:34