Recept: Koláčiky nielen na svadbu

Recepty

Koláčiky nielen na svadbu

U nás doma príliš neobľubujeme ťažké krémové zákusky. Zato kysnuté buchty alebo koláčiky si doprajeme takmer každú nedeľu. Zvlášť teraz v zime dobre padnú k šálke kávy, teplého kakaa alebo vareného vínka.

V originálnom recepte je tvaroh vo vnútri koláčikov, no rovnako chutný je, keď ho dáte navrch, spolu s lekvárom a posýpkou. Foto: Katarína Rosinová

 

Recept na tradičné moravské koláče dostala mama od svojej dobrej kamarátky Moravanky. Hovorí sa im aj svadobné. Vždy, keď ich urobí, zmiznú skôr, ako stihnú vychladnúť. Skvelú chuť im dodáva citrónová kôra a dva druhy plnky. Najskôr si zarobíme kvások zo 40-gramovej kocky droždia, troch až štyroch deci vlažného mlieka, štipky cukru a múky. Z kila polohrubej múky, 250 gramov klasického masla, kvásku, ôsmich lyžíc kryštálového cukru, štipky soli a troch žĺtkov vypracujeme cesto. Vmiešame doň aj trochu nastrúhanej citrónovej kôry. Kým cesto kysne, zarobíme si tvarohovú plnku z tučného tvarohu, vajíčka a vanilínového cukru. Môžeme pridať aj hrozienka. Okrem toho potrebujeme aj pikantný džem, najlepšie marhuľový alebo slivkový. Z cesta vykrajujeme lyžicou kolieska. Rukou z nich urobíme placky a do stredu každej položíme kôpku tvarohovej plnky. Vymodelujeme bochníčky. Navrchu spravíme jamku, potrieme žĺtkom a naplníme džemom. Nakoniec koláčiky posypeme mrveničkou z múky, masla a práškového cukru. Keďže plnenie tvarohom je pomerne prácne, lebo vyteká, trochu sme si to zjednodušili. Tvaroh dávame navrch a naň ešte lekvár a posýpku. Pečieme vo vyhriatej rúre na 180 stupňoch asi dvadsať minút. Pozor, aby ste si nepopálili jazyk!

22. 02. 2011 00:00

Ďalšie z kategórie Recepty

Všetko v jednom pekáči

Všetko v jednom pekáči

Nepatrím k ženám, ktoré s nadšením trávia nedeľné doobedie za sporákom a varia, pečú, miešajú, vaľkajú, len aby bolo čo jesť. Ponúkam typ na kompletný obed takmer bez práce a hlavne bez množstva špinavých hrncov, pretože použijem iba jednu panvicu a jeden plech.

16.03. 2011, 00:00

Chutná barania hlava

Chutná barania hlava

Nie, nebojte sa, nebudeme variť barany, ale cícer baraní (Cicer arietinum). Jeho názov je odvodený z latinského slova aries, čo v preklade znamená barania hlava.

08.03. 2011, 00:00

Fajnšmekri ju ľúbia z býčka

Fajnšmekri ju ľúbia z býčka

Prídete do reštaurácie hladný ako vlk a máte hlboko do peňaženky. Čo s tým? Zachráni vás cesnaková polievka. Väčšinou je lacná a chutná. Zvyčajne na nej nie je čo pokaziť.

03.04. 2011, 00:00

Chuťovky španielskeho kráľa

Chuťovky španielskeho kráľa

Tapas sa zrodil, keď španielsky kráľ Alfonso X. Múdry ochorel. Musel prijímať malé množstvá jedla a vína medzi hlavnými chodmi. Po uzdravení nariadil, aby sa v Castílii víno servírovalo s niečím na zahryznutie.

01.03. 2011, 00:00