Recept: Koláčiky nielen na svadbu

Recepty

Koláčiky nielen na svadbu

U nás doma príliš neobľubujeme ťažké krémové zákusky. Zato kysnuté buchty alebo koláčiky si doprajeme takmer každú nedeľu. Zvlášť teraz v zime dobre padnú k šálke kávy, teplého kakaa alebo vareného vínka.

V originálnom recepte je tvaroh vo vnútri koláčikov, no rovnako chutný je, keď ho dáte navrch, spolu s lekvárom a posýpkou. Foto: Katarína Rosinová

 

Recept na tradičné moravské koláče dostala mama od svojej dobrej kamarátky Moravanky. Hovorí sa im aj svadobné. Vždy, keď ich urobí, zmiznú skôr, ako stihnú vychladnúť. Skvelú chuť im dodáva citrónová kôra a dva druhy plnky. Najskôr si zarobíme kvások zo 40-gramovej kocky droždia, troch až štyroch deci vlažného mlieka, štipky cukru a múky. Z kila polohrubej múky, 250 gramov klasického masla, kvásku, ôsmich lyžíc kryštálového cukru, štipky soli a troch žĺtkov vypracujeme cesto. Vmiešame doň aj trochu nastrúhanej citrónovej kôry. Kým cesto kysne, zarobíme si tvarohovú plnku z tučného tvarohu, vajíčka a vanilínového cukru. Môžeme pridať aj hrozienka. Okrem toho potrebujeme aj pikantný džem, najlepšie marhuľový alebo slivkový. Z cesta vykrajujeme lyžicou kolieska. Rukou z nich urobíme placky a do stredu každej položíme kôpku tvarohovej plnky. Vymodelujeme bochníčky. Navrchu spravíme jamku, potrieme žĺtkom a naplníme džemom. Nakoniec koláčiky posypeme mrveničkou z múky, masla a práškového cukru. Keďže plnenie tvarohom je pomerne prácne, lebo vyteká, trochu sme si to zjednodušili. Tvaroh dávame navrch a naň ešte lekvár a posýpku. Pečieme vo vyhriatej rúre na 180 stupňoch asi dvadsať minút. Pozor, aby ste si nepopálili jazyk!

22. 02. 2011 00:00

Ďalšie z kategórie Recepty

Suši dolnozemských Slovákov

Suši dolnozemských Slovákov

Nebudem sa hádať. Viem, že podobné jedlo varia Maďari a aj Poliaci. Ani u nás to nie je neznáma pochúťka. Jedno je však isté. U dolnozemských Slovákov je to skrátka nepredstaviteľná súčasť jednoduchých, a aj slávnostných obedov a večerí. Môže byť len predjedlom alebo aj hlavným jedlom. Poliaci mu hovoria holúbky (golubki), Slováci v Rumunsku zasa zakrúcaná kapusta a tí v Srbskej Vojvodine mu vravia v miestnom jazyku sarma.

06.01. 2011, 10:33

Schönovo kura na mede

Schönovo kura na mede

Fakt, ten Jožko Schön sa nám stále vracia do myšlienok. Beňo Škreko robil na jeho počesť hubársku ligu, mne občas chýba aj v kuchyni. Veď rád varil a delil sa o dobré recepty. Napríklad také jeho kura na mede sme si obľúbili na prvý šup.

15.02. 2011, 00:00

Poctivo odpracovaná pochúťka

Poctivo odpracovaná pochúťka

Vraj spisovne sa lokeš povie lokša. Podobne ako oharek uhorka. Čo už s tým my Trnavčania narobíme? Istejšie je používať množné číslo. Neviem ako u vás, ale u nás sa cez sviatky aspoň raz objavia na stole lokše.

20.12. 2010, 09:54

Čo Rusi do smetí, my do brucha

Čo Rusi do smetí, my do brucha

Pozvala som na obed štyri ruské manželské páry. Chcela som sa odplatiť za peľmene. Ako prvý som servírovala rozváňajúci vývar. Bola v ňom nakrájaná kuracinka, zelenina a domáce rezance.

26.01. 2011, 21:02