Mimoriadny význam sčítania ľudu, domov a bytov

Retro

Trnavský hlas číslo osem vyšiel 20. februára 1991 a hlavnou správou bolo sčítanie ľudu. Sčítanie je staré ako vyspelé civilizácie v Egypte, Číne, Palestíne, Grécku či Ríme. Zapojiť sa do sčítania znamená nechať správu nasledujúcim generáciám o tom, ako sme žili.

Takto vyzerá neveľká helikoptéra Mi 2, ktorá je pripravená kedykoľvek vzlietnuť a pristáť s pacientom v Bratislave, Banskej Bystrici, Olomouci, Považskej Bystrici, Brne, Prahe, Hradci Králové. SNÍMKA: R. Selický

 

Pri sčítaní platí: Opíš prítomnosť, ovplyvníš budúcnosť. Aj toto o tohtoročnom sčítaní ľudu, ktoré sa uskutoční 21. mája 2011, píše štatistický úrad.
„O krátky čas bude každý občan svedkom úsilia sčítacích orgánov v ich činnosti pri sčítaní ľudu, domov a bytov. Sčítanie stanovené na polnoc
z 2. na 3. marca je významnou periodickou úlohou, ktorú uskutočňujeme v desaťročných intervaloch a ktorá má za úlohu spočítať obyvateľstvo, roztriediť ho podľa veku, pohlavia, národnosti, ekonomickej aktivity a radu ďalších pohľadov. Ide aj o spočítanie všetkých domov a bytov, ich veku a vybavenosti a o všetko, čo súvisí s ich existenciou a existenciou obyvateľov v nich žijúcich.“ Pamätám si, ako moji rodičia usadili sčítacieho komisára v obývačke a zodpovedne ho informovali o nás a našom majetku, ale pamätám si aj moju prababičku, ktorá ho nepustila do dverí a úsečne mu zodpovedala iba na základné otázky. Možno aj preto, že pred tridsiatimi rokmi mala vodu iba v studni, WC na dvore a elektrinu používala iba na svietenie a práčku. Televízor prijala ako nutné zlo, aby sme u nej vydržali cez prázdniny. :-)


Prepravu poskytujú zdarma
Piešťanský vojenský útvar a riaditelia Nemocnice s poliklinikou v Piešťanoch a Trenčíne sa dohodli na spolupráci. Vojaci ponúkli vrtuľník na dopravu akútnych prípadov do špecializovaných kliník v celej republike. Služba mala byť bezplatná. „Ako nás informoval plukovník Ing. Slavoj Kaššovic, v budúcnosti počítajú s oveľa výkonnejším vrtuľníkom, ktorý s prídavnými nádržami zvládne trasu od Košíc po hlavné mesto ČSFR Praha. Od neho i od veliteľa letky pplk. Viktora Galatu sme sa dozvedeli, že doteraz je pre civilnú službu na helikoptéru preškolených päť osádok.“ Vôľa pomôcť, zachrániť, poslúžiť človeku bola úctyhodná. V zozname stredísk Leteckej záchrannej služby v súčasnosti letisko Piešťany nefiguruje. Najbližšie stredisko je v Nitre a Bratislave.

 

Tabuľku už má – TRNAVA. Nie však prístup ani funkčné služby pre občanov, cestujúcich, ktorí by sa mali z novej stanice v Trnave k jej priestorom dostať. Ide o objekt pre odosielanie batožinových zásielok vlakom. Podchod nie je dobudovaný. Budeme s balíkmi chodiť cez koľaje? SNÍMKA: R. Selický


Zatiaľ v hanbe
V hanbe vtedy a aj teraz, dvadsať rokov po spustení prevádzky. Obrovské priestory bez slušnej čakárne, kde by sa v zime dalo zohriať, špina, smrad a celková zanedbanosť a zastaranosť sú hanbou Trnavy. „Slávobrány povädli, služby neslúžia. Nová železničná stanica v Trnave je stavba naozaj veľkolepá. Nie však natoľko účelná (zatiaľ), ako by cestujúci od nej potrebovali.“ Budova novej stanice bola otvorená, ale vlaky zatiaľ stále vypravovali od starej budovy. „Čo hlavná vybavovacia hala ponúka? Hádam iba štrapáciu k starej budove a späť.“ Štrapáciu už nemusíme absolvovať, vlaky chodia z novej stanice. To je asi tak všetko, čo sa dá slušne o trnavskej stanici po rokoch napísať.


Najväčší znečisťovatelia
„Váh je od Maduníc po Zelenice vlastne mŕtvou vodou. Medzi najväčších znečisťovateľov patrí leopoldovský Slovlik, dnes predstavovaný pod názvom Biotechnologický podnik. Výrobca liehu, kyseliny citrónovej, octu, kŕmnych zložiek do zmesiek produkovaných z kvasných exkrementov.“ Organické látky vypúšťané ako súčasť odpadových vôd znižovali obsah kyslíka vo vode. „Od ružomberských papierní po Šaľu je Váh stokou. Ekonomický úspech aj pri splácaní miliónových ročných pokút za devastovanie životného prostredia je dojemný.“ Dnes sa firma volá Slovenské liehovary a likérky. I napriek snahám, úsiliu a vynaloženým prostriedkom je Váh ďaleko od čias, keď sa pri ňom na štrkových plážach rekreovali celé rodiny.

 

JÚLIA KAMPFOVÁ

24. 02. 2011 13:50

Ďalšie z kategórie Retro

Rodia sa priestory pre činnosť súkromných firiem

Rodia sa priestory pre činnosť súkromných firiem

Trnavský hlas, ktorý vyšiel 30. januára 1991, na titulnej strane písal o publikácii Štatistické údaje, ktoré sme nesmeli poznať. Uvádzalo sa v nej, že v rokoch 1948 až 1988 emigrovalo z Československa minimálne 450-tisíc ľudí a legálne sa vysťahovalo 60-tisíc občanov.

03.02. 2011, 19:42

Automobilové závody na likvidáciu

Automobilové závody na likvidáciu

V Prahe na Letenskej ulici pred sídlom federálneho ministerstva financií zatarasilo cestu desať vozidiel Škoda 1203 z trnavskej fabriky. Trnavský hlas číslo 9 vyšiel 27. februára 1991 a hneď šokoval: TAZ-ka zablokovala ministerstvo.

03.03. 2011, 19:17

Ako by sme žili medzi vlkmi

Ako by sme žili medzi vlkmi

Prvé číslo Trnavského hlasu v novom roku vyšlo 2. januára 1991. Prednosta Okresného úradu Arpád Matejka vo svojom prejave na titulnej strane zhodnotil, čo uplynulý rok dal a čo vzal.

26.12. 2010, 20:36

Mimoriadna udalosť: Premiér slovenskej vlády v Trnave. Neublížil som žiadnemu z vás!

Mimoriadna udalosť: Premiér slovenskej vlády v Trnave. Neublížil som žiadnemu z vás!

Trnavský hlas č. 11 vyšiel 13. marca 1991 a v prvom rade informoval čitateľov, dopisovateľov a spolupracovníkov, že redakcia sídli v nových priestoroch. Presťahovala sa do budovy Okresného úradu na Kollárovej ulici.

18.03. 2011, 00:00