VIDEO: Škola tanca 1: S waltzom budete na parkete valcovať
Hobby
Som tak trošku drevo na tanec. Jediná hudba, na ktorú sa viem hýbať, je rock. Pogovanie má však od tanca dosť ďaleko. No, ako sa hovorí, prišiel na psa mráz. Z obavy, že sa strápnim na kamarátovej svadbe, som sa prihlásila na tanečnú.
Prvý krok waltzu. Foto: Undy
Priateľ ma v tom, našťastie, nenechal samu, hoci kedysi už venček absolvoval. Tak sme teda šli. Ja s lodičkami v ruke a otáznikmi v hlave. Spolu s ďalšími štyrmi pármi nás privítali tréneri Dušan Spišiak a jeho dcéra Natália z Klubu tanečného športu Tyrnavia.
Začíname rozcvičkou – kráčaním dopredu a dozadu, potom doľava a doprava. Učíme sa aj chodiť na mieste a prinožiť. Potom to kombinujeme. Krok, krok, prísun. Dopredu, a potom to isté dozadu. Najskôr každý sám, o chvíľu vo dvojiciach. Partnera chytám automaticky ľavou rukou za jeho pravé rameno, respektíve deltový sval. On mi pravú ruku položí na ľavú lopatku. Druhé ruky si spojíme, prsty si však neprepletáme. Asi to zbytočne komplikujem. Úplná klasika, veď tak sa drží aj pri obyčajnom slaďáku. Od trénerov sa dozvedáme, že sme sa práve naučili najzákladnejší základ anglického valčíka, takzvaného waltzu. Tento tanec je v trojštvrťovom takte. Raz, dva, tri, počítame si. Prvá doba je vždy najvýraznejšia, vykročíme na ňu vpred alebo vzad.
Krok dopredu alebo dozadu sa nazýva základná zmena. Väčšinou sa tancuje trikrát dopredu a raz dozadu. Teda z pohľadu partnera. Všetko sa vlastne vyučuje z pohľadu muža a žena si to potom musí transformovať na seba. „Partnerky to majú ťažšie, ale je to tak zariadené preto, že sú šikovnejšie, a teda im to nerobí žiadny problém,“ prezradí Dušan Spišiak s úsmevom. Zafunguje to. Prestávam fňukať, že sa to nedá, a o chvíľu už tancujeme. Teda – kráčame. Kým sa prestanem sústreďovať na presnosť krokov a začnem vnímať aj hudbu, kým nebudem len pochodovať, ale ladne tancovať, pretečie ešte veľa vody. No na začiatok to nie je zlé. Dokonca ma to začína baviť. Ozaj, viete, aký je rozdiel medzi waltzom a klasickým, viedenským valčíkom? Oba sú, samozrejme, štandardné tance, no ten prvý sa tancuje len na naozaj vychytených plesoch. Druhý všade. Anglický valčík je pomalší ako viedenský, má tridsať taktov za minútu, zatiaľ čo viedenský ich má dvakrát toľko. Waltz je krajší na pohľad. Pravda, ako ho viete tancovať. A viedenský je navyše... Ale to až nabudúce.
Prvý krok: Muž vykročí na prvú dobu pravou nohou vpred, žena ľavou nohou vzad. Foto: Undy
Muž urobí krok ľavou nohou bočne vľavo, žena pravou nohou bočne vpravo. Foto: Undy
Muž priloží pravú nohu k ľavej, žena opačne. Na prisunutú nohu sa postavia a pokračujú druhou. Foto: Undy
Opäť na prvú dobu vykročí muž ľavou nohou vzad a žena pravou nohou dopredu. Foto: Undy
Pravou nohou muž vykročí pravo, žena ľavou nohou vľavo. Foto: Undy
Prísun. Postavíme sa na nohu, ktorú sme prisunuli. Druhá noha je pokrčená a pripravená na ďalší krok. Foto: Undy
17. 03. 2011 19:41