Recept: Chuťovky španielskeho kráľa

Recepty

Chuťovky španielskeho kráľa

Tapas sa zrodil, keď španielsky kráľ Alfonso X. Múdry ochorel. Musel prijímať malé množstvá jedla a vína medzi hlavnými chodmi. Po uzdravení nariadil, aby sa v Castílii víno servírovalo s niečím na zahryznutie.

Jedlo, ktorému sa nedá odolať, až do posledného kúska. Foto: Kate

 

Ďalšia legenda hovorí, že po dlhom putovaní si kráľ potreboval oddýchnuť a zastavil sa v meste Ventorillo del Chato. Objednal si pohár sherry. Keďže práve vtedy fúkal silný vietor, čašník sa rozhodol pohár vína zakryť plátkom šunky, aby doň nenapadali nečistoty. Kráľovi sa to mimoriadne zapáčilo a pri objednávaní druhého pohára požiadal čašníka, aby tento druhý pohár servíroval tak isto ako prvý s pokrývkou, teda tapasom.

Tiež sa hovorí, že kráľ Alfonso nariadil servírovanie vína s malými porciami jedla, aby sa klienti tavern rýchlo neopili. A mám ešte niekoľko objasnení vzniku tejto španielskej špeciality. Napríklad ochrana pred vínnymi muškami, podpora apetítu pred hlavným chodom zvýšenie predajnosti vína... Nech už je to akokoľvek, dnes sa tapas podáva v každej španielskej reštaurácii, bare či kaviarni. A každé mesto či kraj má svoj typický tapas.

Nevyhnutnými súčasťami tohto predjedla sú: Olivový olej, olivy, chlieb, syr, tortilla de patata. Z mäsových výrobkov nesmie chýbať šunka, hamón, teda sušené bravčové stehno, z ktorého sa režú tenučké plátky mäsa. Nemôžeme zabudnúť ani na typické španielske klobásy či salámy. Najznámejšou je čorizo, kráľovná španielskych klobás. Pripravuje sa zo surového bravčového mäsa. Jasnočervenú farbu získa vďaka červenej paprike a špeciálnej marináde, tiež obsahuje soľ, koreniny a trochu bieleho vína, ktoré počas fermentácie pridá klobáse jemne kyslú chuť.
 

Na tapas môžeme použiť aj dary mora, kúsky kuracieho mäsa s kari korením a olivovú pastu. Pripravte si vlastný tapas podľa chuti, no nezabudnite ho servírovať s dobrým vínom alebo pivom. 

Kate

01. 03. 2011 00:00

Ďalšie z kategórie Recepty

Cibuľová mňamka od gurmánov

Cibuľová mňamka od gurmánov

Názov cibuľová polievka neznie príliš lákavo, no keď sa k nemu pridá slovo francúzska, hneď nadobudne gurmánsky rozmer. A veru je to tak. So správnymi prísadami premeníte zopár cibúľ na delikatesu.

23.03. 2011, 00:00

Poctivo odpracovaná pochúťka

Poctivo odpracovaná pochúťka

Vraj spisovne sa lokeš povie lokša. Podobne ako oharek uhorka. Čo už s tým my Trnavčania narobíme? Istejšie je používať množné číslo. Neviem ako u vás, ale u nás sa cez sviatky aspoň raz objavia na stole lokše.

20.12. 2010, 09:54

Fajnšmekri ju ľúbia z býčka

Fajnšmekri ju ľúbia z býčka

Prídete do reštaurácie hladný ako vlk a máte hlboko do peňaženky. Čo s tým? Zachráni vás cesnaková polievka. Väčšinou je lacná a chutná. Zvyčajne na nej nie je čo pokaziť.

03.04. 2011, 00:00

Punč, z ktorého budete šťastní a veselí

Punč, z ktorého budete šťastní a veselí

Na varenom víne sa toho nedá veľa pokaziť, aj keď experti sa nájdu. Horšie je to s punčom. Niektorí tento názov zneužívajú pre víno zmiešané s čajom, v lepšom prípade s džúsom, alebo postupujú dobre, ale zaklincujú to jahodovým či čerešňovým sirupom, ktorý všetko prebije.

20.12. 2010, 08:02