VIDEO: Študentom poľnohospodárskej školy viac učarovali zvieratá

Spoločnosť

VIDEO: Študentom poľnohospodárskej školy viac učarovali zvieratá

TRNAVA – Recesia v slovenskom poľnohospodárstve sa začala v 90. rokoch minulého storočia a stále trvá, čo sa odzrkadlilo aj v poľnohospodárskom odbornom školstve.Prispôsobiť sa aktuálnej situácii na trhu sa musela aj Stredná odborná škola poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Trnave, ktorá je jedinou v kraji a jednou z mála stredných škôl s čisto poľnohospodárskym zameraním na Slovensku.

O veterinárstvo je veľký záujem aj medzi dievčatami. Ani pitvanie zvierat sa im nebridí. Foto: autor

 

„Keďže o klasické študijné odbory agronóm či zootechnik už roky nie je záujem, prinútilo nás to rozšíriť ponuku o tie, ktoré doposiaľ u nás neboli alebo za posledné roky vznikli,“ konštatuje riaditeľ školy Ľudovít Škrabák. Škola sa tak stala priekopníkom – novátorom a ako prvá na Slovensku začala vychovávať odborníkov v agroturistike, poľnohospodárskom manažmente, ekologickom poľnohospodárstve. Aj napriek tomu, že v Trnave potravinársky priemysel zanikol, žiaci sa vzdelávajú aj v tomto odvetví. „Postupný úpadok poľnohospodárskych podnikov zameraných na rastlinnú výrobu nás prinútil preorientovať sa viac na zvieratá. Aj preto už piaty rok v rámci študijného odboru veterinárstvo pripravujeme v najlepších podmienkach na Slovensku nových technikov nielen pre veterinárne kliniky či ambulancie, ale tiež pre štátnu správu i obchody s chovateľskými potrebami. Od septembra minulého roku sme tento odbor rozšírili o predmet včelárstvo vrátane odborných cvičení a praktického chovu včiel,“ spresňuje riaditeľ Škrabák.

 

 

Od vlaňajšieho septembra sa v škole vyučuje aj odbor kynológia. „Tiež je prvým svojho zamerania na Slovensku a zahŕňa komplexnú starostlivosť, chov, výcvik i reprodukciu spoločenských, poľovných i služobných plemien psov. Ako ďalšiu slovenskú novinku pripravujeme odbor špeciálny chov – starostlivosť o cudzokrajné zvieratá, ktorý bude obsahovo rovnaký ako kynológia. Už prvé výsledky nového smerovania ukazujú, že sa nám darí vychovávať odborníkov so širokým uplatnením v praxi. Minuloroční maturanti – veterinári úspešne študujú na vysokých školách alebo pôsobia ako súkromne hospodáriaci roľníci či asistenti veterinárnych lekárov v ambulanciách i teréne. Predpokladáme, že aj absolventom novovzniknutých odborov v budúcnosti získané vzdelanie pomôže založiť si vlastnú živnosť. Nielen v slovenských podmienkach, ale v celom európskom priestore,“ dodáva Ľudovít Škrabák. Viac o škole sa dozviete aj na www.spostt.edupage.sk.

28. 02. 2011 18:47

Ďalšie z kategórie Spoločnosť

Najviac zaujala Trnavčanka

Najviac zaujala Trnavčanka

Trnavský kraj má svoju historicky prvú titul Miss. V trnavskom hoteli Holiday Inn ju v odborná porota vybrala spomedzi dvanástich finalistiek počas slávnostného galaprogramu. Najviac hlasov získala 20-ročná Trnavčanka Katarína Rezbáriková.

23.12. 2010, 12:40

Pominuteľné umenie praľudí

Pominuteľné umenie praľudí

PIEŠŤANY - Naukladať kamene na kopu či poznášať suché konáre a vytvoriť z nich niečo pôsobivé. Dokonca obyčajná žabka vytvorená presne miereným ploským kamienkom na hladinu vody, môže vyvolať emócie. Aj to je krajinné umenie – Land art.

26.12. 2010, 09:57

Priania leteli do neba

Priania leteli do neba

TRSTÍN – Silvester bez výbušnín. Zvieratá neboli schované so stiahnutými chvostmi. Starší obyvatelia sa pokojne vyspali. Nový rok vítala obec posielaním snov do atmosféry lampiónmi priania.

06.01. 2011, 22:01

VIDEO: Základy čipky za tri hodiny, potom celoživotné zdokonaľovanie

VIDEO: Základy čipky za tri hodiny, potom celoživotné zdokonaľovanie

TRNAVA – Hoci krajské mesto svoju vlastnú čipku nemá, v Trnave už pätnásť rokov pôsobí klub paličkárok. Svoju prácu členky prezentovali v sobotu v Západoslovenskom múzeu v rámci úvodnej časti celoročného podujatia Škola ľudového remesla.

28.02. 2011, 14:18