Automobilové závody na likvidáciu

Retro

Automobilové závody na likvidáciu

V Prahe na Letenskej ulici pred sídlom federálneho ministerstva financií zatarasilo cestu desať vozidiel Škoda 1203 z trnavskej fabriky. Trnavský hlas číslo 9 vyšiel 27. februára 1991 a hneď šokoval: TAZ-ka zablokovala ministerstvo.

Na prvú jazdu vyšiel nadporučík Pavol Kmeť s Favoritom označeným zeleným pásom a nadpisom Polícia, vo februári tohto roku. V dopravnej službe policajného zboru SR. Snímka: R. Selický

 

„Dodávky vyrábané v Trnavských automobilových závodoch boli zdaňované 40-percentnou daňou z obratu. Odberatelia už nedokázali takúto sumu zaplatiť. Veríme, že tento až zúfalý čin pohne kompetentnými na ministerstve,“ povedal nám na margo tejto nezvyčajnej udalosti obchodný námestník podnikového riaditeľa TAZ JUDr. Alojz Guldan.
Avie sa predávali bez dane, iba súkromníci mali 32-percentnú daň. Škodovky by mali v takom prípade zabezpečený odbyt na sto percent. „Treba dodať, že na nádvorí TAZ-u čaká vyše 200 vozidiel Škoda 1203.“ V televíznom dokumente z archívu Slovenskej televízie hovoril vodič sanitky, že z desiatich dodaných áut Škoda 1203 boli pojazdné len tri. Do výrobného závodu si odberatelia museli voziť so sebou náhradné diely. Staré Škody 1203 postupne nahradili lepšie a kvalitnejšie vozidlá. Výrobu, ktorá sa začala v roku 1968, ukončili v roku 1999 pre odbytové ťažkosti už vtedy značne zastaraných áut. Dnes ich na cestách takmer ani nevidieť.


Príslušníci a policajti
„Na otázky zriadenia a štruktúry polície odpovedal okresný veliteľ Policajného zboru SR v Trnave mjr. JUDr. Milan Puškáš: V súlade so zákonným opatrením predsedníctva SNR z 25.1.1991 minister vnútra zrušil 31.1.1991 okresné správy ZNB a dňom 1.2.1991 zriadil okresné veliteľstvá Policajného zboru SR. V zmysle zmien vznikli služby kriminálnej, poriadkovej a dopravnej polície a služba ochrany objektov.“ Žltobiele Lady sa stali minulosťou, ako i názov VB – Verejná bezpečnosť. Tvorila zložku ZNB – Zboru národnej bezpečnosti. Tajná polícia figurovala pod názvom ŠtB - Štátna bezpečnosť.

 

Medicínske mäso
V bitúnku Trnavského mäsopriemyslu, š. p., v Trnave mesačne spracovali sedemtisíc kusov ošípaných a štyristopäťdesiat hovädzieho dobytka. Mäso putovalo do predajní. Žľazy s hormonálnou sekréciou - pankreas, nadľadvina hypofýza, sú nevyhnutné na výrobu liekov, napríklad aj inzulínu. Mäsopriemysel tieto žľazy predával firme, ktorá ich ďalej spracúvala. „Pankreasy musia byť po vyťažení zo zvieraťa spracované okamžite, vytlačené z tuku a v priebehu tridsiatich minút zmrazené na mínus dvadsať stupňov Celzia. Uchádzajú sa o ne aj iní odberatelia. Odborníci, reštaurátori umeleckých pamiatok, obrazov, ktoré sú naozaj historicky vzácne. Hovädzia žlč je pre nich pomaly pokladom. Nehovoriac o žlčových kameňoch z hoviadok, ktorých kilogram stojí dvadsaťtisíc korún. Ten dobytok či ošípané naozaj nemusia byť vzácne iba pre mäso.“ Vedeli ste, že prasa a býček sa nedajú iba zjesť? Podnik zriadili v roku 1953, v roku 2001 bol vymazaný z obchodného registra po tom, čo prešiel likvidáciou.

 

Suchovský rodák Viliam Turčány (druhý sprava) na výročnej členskej schôdzi klubu Bernolák v Trnave. Snímka: Jozef Kosák


Na pulze dní
„Cely lásky – Vláda SR sa zaoberala súčasným stavom a perspektívou väzenstva. Z pripravovanej dlhodobej koncepcie bude vychádzať nový zákon o výkone trestu odňatia slobody. Okrem iných opatrení pripravuje sa i možnosť pozvať si svoje partnerky do nápravno-výchovného ústavu na intímne stretnutie. Vo svete sa to v niektorých štátoch uplatňuje. Musí sa však k tomu pripraviť celý rad predpokladov, čo nejaký čas potrvá.“


Bard trnavskej roviny
Básnik, prekladateľ, literárny vedec PhDr. Viliam Turčány sa dožíval 63 rokov. Rodáka zo Suchej nad Parnou si cenili pre prirodzenosť, ľudskosť, kamarátstvo a nevšednú skromnosť. „V mene členov literárneho klubu Bernolák vám prajeme veľa dobrého zdravia, osobnej spokojnosti a tvorivej invencie.“ Básnik bol cenený aj za to, že nedevastoval mravné ideály človeka, za čo dostal iba titul zaslúžilý umelec. „Devízou jeho osudu je čistota srdca uchovaná z detstva.“ Nefalšovaný prejav lásky k rodisku vyznáva aj vo svojej básni: Mám svoje mesto rád...

 

JÚLIA KAMPFOVÁ

03. 03. 2011 19:17

Ďalšie z kategórie Retro

Mimoriadna udalosť: Premiér slovenskej vlády v Trnave. Neublížil som žiadnemu z vás!

Mimoriadna udalosť: Premiér slovenskej vlády v Trnave. Neublížil som žiadnemu z vás!

Trnavský hlas č. 11 vyšiel 13. marca 1991 a v prvom rade informoval čitateľov, dopisovateľov a spolupracovníkov, že redakcia sídli v nových priestoroch. Presťahovala sa do budovy Okresného úradu na Kollárovej ulici.

18.03. 2011, 00:00

Aj vtedy ľudí žrali ceny

Aj vtedy ľudí žrali ceny

Trnavský hlas, ktorý vyšiel 23. januára 1991, stál rovnú 1 Kčs (korunu československú). Na titulnej strane sa tešil z toho, že v rámci transformácie štátnej správy sa definitívne skončila éra riadenia poľnohospodárstva z centra.

28.01. 2011, 09:41

Regály zívali prázdnotou

Regály zívali prázdnotou

Trnavský hlas, ktorý vyšiel 16. januára 1991, sa na prvej strane venoval energiám – jadrovej aj tepelnej. V médiách sa objavili správy o kontaminácii rádioaktívnych látok v toku Dudváhu, Váhu i o úniku izotopov do ovzdušia.

21.01. 2011, 11:12

Prísny trest trávnik neoživí

Prísny trest trávnik neoživí

Druhé číslo Trnavského hlasu vyšlo 9.januára 1991. Sršal z neho optimizmus. Už na titulnej strane písali aj o tom, že trnavskí dôchodcovia prejavili elán a chuť do života a trampoty a obavy vystriedala radosť.

31.12. 2010, 19:58