VIDEO: Neskladajte. Za tento hovor platiť nemusíte

Spoločnosť

VIDEO: Neskladajte. Za tento hovor platiť nemusíte

„Výzva, výzva, všeobecná výzva...“ opakuje stále dokola do mikrofónu Miroslav, hľadiac na vysielačku oproti. Nič. Za hlavný pult si sadá Janka. Možno bude úspešnejšia. „Oto, Mária dva, Gustáv, Wiliam volá výzvu.“ Zlatica stojí obďaleč so zalomenými rukami a usmieva sa. „Ham-šek je pre môjho manžela a dcéru kusom nebies,“ komentuje situáciu.

Nie. Nejde o spojenie s mimozemskou civilizáciou, to sme len nazreli domov k rodine Horníkovcov z Cífera. Žijú totiž neobvyklým koníčkom. Rádioamatérstvom.                                                                                       V Ham-šeku sú vedľa seba naukladané vysielače a prijímače rádiosignálu, poprepájané na počítač. Vďaka tejto technike sa Miroslav Horník môže spojiť s človekom, ktorý vysiela napríklad z Južnej Ameriky. Pre rádioamatérov vlastne nie je problém obsiahnuť celý svet, kvalita pripojenia však závisí od času, ročného obdobia a slnečných škvŕn. „Všeobecne platí, že v zime sa ľahšie dovoláte na väčšie vzdialenosti, a tiež to, že čím je viac slnečných škvŕn, tým je spojenie lepšie,“ objasňuje Miroslav.

 

 

Prečo sa však rádioamatéri o spojenie vlastne snažia? Základom každej komunikácie je odovzdať riport, teda správu o sile a čitateľnosti signálu a kvalite tónu. „Povieme si krstné meno a značku, pod ktorou vysielame. Potom určíme miesto a zahlásime počasie,“ vysvetľuje Miroslav. Rádioamatérstvo je teda predovšetkým objavovanie možností spojenia. Jeho priaznivci si ale radi poklebetia aj o bežných veciach. „Napríklad o tom, čo bude na obed či ako bolo na hubách,“ usmieva sa zanietenec do tohto koníčka. Vysielačku si Miroslav vždy pribalí aj do dovolenkového kufra. „Ráno sa potom prebúdzam na manželove volanie výzvy a keď otvorím oči, vidím, ako na vysielačku montuje anténu,“ smeje sa Zlatica.

Horníkovci. "Pre Miroslava a dcéru Janku je Ham-šek kúskom nebies," hovorí Zlatica (uprostred). Foto: Darina Kvetanová

 

Tomuto koníčku sa venujú aj obe deti Horníkovcov, Janka a Marek. „Je to dobrodružstvo. Môžete hovoriť s ľuďmi, nech sú kdekoľvek. Moji rovesníci rádioamatérstvo nepoznajú, nás s bratom vždy zaujímalo, čo to ocko do vysielačky rozpráva, a nakoniec sme tejto záľube sami prišli na chuť,“ hovorí Janka, ktorá pravidelne navštevuje rádioamatérske letné tábory, kde sa deti v tomto smere zdokonaľujú a skladajú skúšky. „Skvelé sú aj česko-slovenské preteky Pálenie čarodejníc, ktoré sa konajú na Jána. Ľudia vtedy vysielajú signály z prírody od ohniska a dostávajú za to body. Pri súťaži Hrady a zámky na Slovensku sa zase musia k nejakému priblížiť a vyslať z tohto miesta signál,“ vyvracia Janka tvrdenia o tom, že ide o lenivý koníček, pri ktorom je človek len zavretý vo svojom dome. Takzvaní DX-mani sa napríklad snažia o diaľkové spojenia. Vyslaná expedícia uloží prijímač na ostrove, kde nie je žiadna civilizácia. Potom sa spustia preteky o to, kto a odkiaľ sa na toto miesto pripojí ako prvý. Rádioamatérstvo však môže byť pre ľudí aj užitočné. Sú prípady, keď ho využili na pomoc pri prírodnej katastrofe. „Napríklad v Čiernej Hore po zemetrasení v osemdesiatych rokoch takto vysielali správy o tom, kam treba poslať lekársku pomoc a aká je na mieste situácia. Signál totiž neovplyvnia zničené elektrické alebo telefónne stĺpy,“ objasňuje Miroslav. Výhodou oproti mobilu je i to, že rádioamatérom nechodia do schránok žiadne účty. „Akurát faktúry za elektrinu, a tie nebývajú príliš veľké. Teda, len v prípade, že nie sú rádioamatérstvom celkom posadnutí,“ dodáva s úsmevom Miroslav Horník.

Miroslav Horník zriadi v Cíferi prvé vojenské minimúzeum. Čítajte TU

12. 03. 2011 00:00

Ďalšie z kategórie Spoločnosť

Zanikne dlhoročná tradícia?

Zanikne dlhoročná tradícia?

TRNAVA – Trnavská Stredná odborná škola polytechnická je v širokom okolí jedinou, ktorá poskytuje vzdelanie v odbore umelecký kováč a stolár. Záujem žiakov o toto štúdium je veľmi nízky, dopyt po nich na pracovnom trhu pritom obrovský.

26.12. 2010, 10:15

Chcú vlastnú strechu nad hlavou

TRNAVA - Začínajú s novými aktivitami. Po tom, čo Srbov uznala vláda za národnostnú menšinu, môžu pripravovať rôzne projekty a uchádzať sa o financie a dotácie z grantov. V Trnave chystajú zriadiť vlastné centrum, z ktorého chcú šíriť svoju kultúru.

07.01. 2011, 12:17

Knižnica ostane bez kníh

HLOHOVEC – Knižnica musí v tomto roku opäť bojovať o každú knihu. Mesto jej totiž vo svojom rozpočte nevyčlenilo na nákup nových publikácií takmer žiadne peniaze. Kultúrna inštitúcia podľa jej riaditeľky tak stráca svoje hlavné poslanie vzdelávať ľudí.

06.01. 2011, 22:17

Vyklikali opravu hodín na katedrále

Trnava sa stala víťazom súťaže Poklady môjho srdca, ktorú vyhlásila Nadácia Všeobecnej úverovej banky (VÚB). V rámci nej nominovala VÚB dvanásť historických pamiatok Slovenska, pričom tie, ktoré získajú najviac hlasov, sa rozhodla zo svojich zdrojov zrekonštruovať. Ľudia mohli za pamiatky svojho regiónu hlasovať prostredníctvom internetu, hodinám na vežiach Katedrály svätého Jána Krstiteľa dalo svoj hlas 4234 priaznivcov.

26.12. 2010, 10:16